Návrh na digitální daň se posunul do připomínkového řízení

04.07.2019 12:55

Návrh na sedmiprocentní digitální daň pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google, se posunul do připomínkového řízení. Dnes ho tam poslalo Ministerstvo financí (MF), oznámil ČTK mluvčí úřadu Jakub Vintrlík.

Návrh na digitální daň se posunul do připomínkového řízení
Foto: Archiv zadavatele
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Do státního rozpočtu by daň podle odhadu Ministerstva financí mohla přinést pět miliard korun ročně, platit by se mohla od poloviny příštího roku.

Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (19,1 miliardy Kč), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 50 milionů korun. Daň se bude týkat umísťování cílené reklamy, využití mnohostranných digitálních rozhraní, jako jsou například sociální sítě, a také prodeje dat o uživatelích. Do základu daně bude vstupovat jen část služeb vztahující se k českým uživatelům.

Dani budou podle Ministerstva financí podléhat některé platformy digitální ekonomiky, které uživatelům umožňují vzájemně si mezi sebou poskytovat za úplatu služby a zboží. „Typicky se jedná o velké giganty jako Facebook, Google či Airbnb, Uber a další podobné globální společnosti,“ uvedlo ministerstvo. Daň odstraňuje nerovnost, protože velké internetové korporace v Česku neplatí daně v odpovídající míře, což je nefér vůči ostatním firmám, podotkla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Podle ministerstva jde o takzvaný DST model digitální daně navržený dříve Evropskou komisí, který se v Evropské unii nepodařilo prosadit. Česko sice podle Ministerstva financí podporuje nalezení společného mezinárodního řešení, dosavadní jednání ale zatím nepřinesla výsledky. „Proto jsme se rozhodli zavést českou národní úpravu dočasné vyrovnávací digitální daně do doby, než se konečně podaří najít mezinárodní kompromis,“ uvedla Schillerová.

Návrh je podle ministerstva v souladu s programovým prohlášením vlády, která se zavázala aktivně řešit fenomén digitální a sdílené ekonomiky. Koalice ANO a ČSSD se na zavedení daně dohodla na konci dubna.

Prezident Miloš Zeman označil digitální daň za dobrou cestu, šéfovi opoziční ODS Petru Fialovi sedm procent připadá příliš, protože v některých jiných zemích je daň dvě nebo tři procenta. Piráti by preferovali zavedení digitální daně na evropské úrovni, aby se zahraniční firmy nemohly povinnosti vyhýbat díky sídlům v jiných státech. TOP 09 je připravena o zavedení digitální daně diskutovat, pokud se současně s tím sníží jiná daň nebo povinné pojistné.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjeva o pomoc s …