Návrh na zkrocení Zemana je venku. Podívejte se

21.09.2013 8:04

Poté, co se Miloš Zeman ujal svého prezidentského postu, mnohým politikům se začal příčit jeho výklad Ústavy a ústavních zvyklostí. Hlavním impulsem pro rychlý vznik návrhu zákona, který má upravit jeho pravomoci, bylo prezidentovo jmenování vlády natruc sněmovně. Píše o tom MF Dnes.

Návrh na zkrocení Zemana je venku. Podívejte se
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miloš Zeman v Kroměříži

Návrh novely Ústavy, který má omezit a zpřesnit pravomoci prezidenta, získala MF Dnes od bývalého poslance Stanislava Polčáka (STAN). Vznikl rekordně rychle.

Návrh upravuje například pověření premiéra sestavením vlády. První pokus by sice zůstal v rukou hlavy státu, druhou volbu už by měla většina ve sněmovně. O pověřeném premiérovi by poslanci hlasovali jako o zákoně.

K dalším změnám patří třeba to, že se jmenováním členů bankovní rady by nově musel souhlasit i Senát. Novela obsahuje i možnost odvolat prezidenta pro porušení Ústavy. V návrhu se také počítá se změnou podmínek pro přímou volbu, prezidentský kandidát by příště potřeboval namísto 50 už jen osm tisíc podpisů, ovšem ověřených.

"Návrh jsem prodiskutoval s ústavními právníky a dal ho už k dispozici i ODS a ČSSD," řekl deníku Polčák. Právě sociální demokracie se jeví jako možný partner pro schvalování. Aby změna Ústavy prošla, musí pro ni zvednout ruku nejméně 120 poslanců.

ODS je zdrženlivá, komunisté proti

"Sociální demokracie bude podporovat změnu u jmenování členů bankovní rady, jsme připraveni podpořit lhůty u jednotlivých pokusů při jmenování vlády," sdělil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. ODS reagovala spíše zdrženlivě. Jak uvedl exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, občanští demokraté se změně Ústavy nebrání, nechtějí z toho ale dělat volební téma. Proti změnám jsou komunisté. "Politické síly by měly respektovat Ústavu. Neměla by se měnit hned, jak se někomu znelíbí," domnívá se Stanislav Grospič z KSČM.

Hrad výtky směrem k prezidentovi nechápe. "I vzhledem k aktuálnímu průzkumu, ze kterého vyplývá vzrůstající oblíbenost pana prezidenta, nevidíme jediný důvod, proč se na něj některé strany tak zaměřují," řekla MF Dnes mluvčí Hana Burianová.

I kdyby návrhy sněmovnou prošly, platit by začaly až od další volby prezidenta v roce 2018.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

20:11 Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

Judith Bergmanová na stránkách konzervativního Gatestone Institute upozorňuje na průzkum, který ukaz…