Navzdory příměří se u Mariupolu znovu bojovalo

07.09.2014 6:22 | Zprávy

Navzdory příměří na východní Ukrajině, které v pátek uzavřel Kyjev a proruští separatisté, se večer u přístavního města Mariupol u Azovského moře strhla přestřelka i s nasazením těžkých zbraní. Oznámila to ukrajinská a ruská média. Z odpovědnosti se vzájemně obviňují obě strany. O silných explozích u města informovala i agentura AFP.

Navzdory příměří se u Mariupolu znovu bojovalo
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny

Na východ od města byly podle zpravodaje AFP slyšet silné výbuchy a na obzoru byl vidět hustý kouř. Zřejmě hořelo kontrolní stanoviště, které až dosud držely vládní jednotky. Z místa přestřelky prchali do města lidé v desítkách aut, jedno z nich neslo stopy po zásazích. Reportér agentury Reuters zase viděl hořet průmyslové zařízení, nákladní vůz a benzinovou stanici; podle ukrajinského důstojníka v důsledku dělostřeleckého útoku.

Šlo jen o zastrašování?

"Povstalci porušili příměří, na předměstí Mariupolu vedou intenzivní ostřelování," napsal list Ukrajinska pravda na svém webu. "Ruská vojska u Mariupolu vedou z děl přímou palbou na kontrolní stanoviště (Ukrajinců) u sídliště, hoří okolní pole," vylíčila agentura Unian. Dodala, že obytné domy nebyly zasaženy. Dobrovolníci z praporu Azov tvrdí, že byli ostřelováni i z raketometů, ale na ruskou palbu neodpovídají. Předpokládají, že město není v ohrožení, ale jde jen o zastrašování.

Naopak separatisté podle ruské agentury ITAR-TASS tvrdí, že jejich pozice ostřelovaly vládní jednotky z raketometů Grad, na což povstalci byli nuceni odpovědět, a tak se rozpoutal boj s použitím těžkých zbraní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…