Ne, Zeman nebude viset! Ředitelka školy u Xavera rozdupala prezidenta

23. 1. 2019 10:57

Pozvání do pořadu Xtalk na XTV přijala tentokrát prezidentka asociace ředitelů ZŠ Hana Stýblová. Nejdříve se řešily biomatky a jejich názory. Pak došlo na Zemana a zda by měla jeho podobizna viset ve třídě. „Nemusí a nevisí,“ říká ředitelka. Prezident Zeman podle ní není dobrý vzor pro žáky. „Respektuji, že je to prezident. Ale nemusí viset ve třídě,“ dodává. A učitelé ve školách by podle ní měli být placeni jako ostatní vysokoškoláci.

Ne, Zeman nebude viset! Ředitelka školy u Xavera rozdupala prezidenta
Foto: Repro XTV
Popisek: Prezidentka asociace ředitelů ZŠ, Hana Stýblová na XTV

Jedním z témat, kterého se s Xaverem Veselým dotkli, byly takzvané biomatky. „Je to problém?“ ptal se Veselý. Stýblová si myslí, že je to problém nejen ve školství, ale i ve společnosti. Kvůli objektivitě dodala, že s nimi nemá tak velkou zkušenost, zřejmě proto, že jich v Plzni tolik nežije. „Je to to pracování s nesprávnými informacemi. Na každý problém si něco najdou na internetu, tam 4 biomaminky napíší, jak si to myslí ony a že tak to má být,“ popsala jejich rozhodování. Zajímá je prý například známkování nebo psaní domácích úkolů. Ředitelka si myslí, že psát domácí úkol jednou za čas nikoho nezabije, ale dodává, že by měly sloužit k opakování a procvičování, ne že by je učitel měl zadat, protože se to sluší nebo v hodině něco nestihl. Veselý se ptal, zda se biomatky také zajímají o výživu dětí a školní obědy. Stýblová mu odpověděla, že nepochybně a že ochotně vysvětlí, jak a co by se dětem mělo vařit, ale pak to zbylých 90  % dětí nechce jíst.

Anketa

Vítáte novou mezivládní smlouvu mezi Německem a Francií?

4%
96%
hlasovalo: 9264 lidí

Došlo i na politiku. Moderátor se zeptal, zda má na základní škole ve třídě viset portrét prezidenta republiky a zda je to tak na její škole. „Nemusí a nevisí“, říká ředitelka a zdůvodňuje rozhodnutí takto: „Jsme ve svobodné zemi, takže paní učitelky v rámci výzdoby prostě pana prezidenta nepověsily.“ Prý nikomu nebránila, aby si prezidenta na stěnu ve třídě pověsil. „Já se přiznám, že mně nevisí v ředitelně,“ dodala ředitelka. Prý je to z osobních důvodů. V prvním volebním období ho na stěně pověšeného měla, ale teď si myslí, že není dobrým vzorem pro žáky její školy. „Nikdo nenapsal, že musí,“ zdůvodnila ještě absenci podobizny. Podle ní je to na jednu stranu špatně, protože nám chybí vlastenectví, ale musíme na tuto osobu být hrdí. „Respektuji, že je to prezident. Ale nemusí viset ve třídě,“ zakončila ředitelka.

Fotogalerie: - Zeman na severní Moravě

Setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v obci J...
Na setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v obc...
Prezident Miloš Zeman
Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák
Na setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v obc...
Lidé v Jakartovicích se ptali prezidenta

Jako předposlední téma Veselý nadhodil experimentální styl škol, kde žáci oslovují učitele křestním jménem, režim je volný, neznámkuje se, a když žáci nemají náladu, tak do školy nejdou. Stýblová pravila, že nechce kritizovat experimentální školy, zvláště, když si je pravděpodobně rodiče vybrali, protože nebyli spokojeni s jejich původní základkou. Ale ptala se: „Je to pořád škola?“ Říká: „Pokud chceme, aby z dítěte něco bylo v životě, tak musí mít nějaký řád. To je stejné s tou společností, demokracie není žádný binec, je to taky řád.“ S metodami těchto škol, jak je Veselý popsal, nesouhlasí.

Na závěr přišla řada na platy učitelů. Zmínila, že vláda slibovala určitý procentní nárůst do roku 2017 a ještě k němu nedošlo. „Já si myslím, že učitel, ať se na něj společnost z různých důvodů dívá skrz prsty, což je škoda, tak má být ohodnocen jako každý jiný vysokoškolák, a myslím, že velká většina učitelů odvádí velmi dobrou práci a ti kritici, kteří říkají, že máme prázdniny a kdeco všechno, ať si to přijdou zkusit, je nás pořád málo,“ říká ředitelka s tím, že dotyční mají vystudovat a vzdělávat další generace.

Celý rozhovor ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

5:15 Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

TÝDEN V MÉDIÍCH Obrovskou porci demagogie vytasil komentátor Vladimír Mertlík při obhajobě akcí Mili…