Ne „černý pasažér“, ale „pasažér bez jízdenky“. Berlín, Vídeň, Mnichov: Takto to říkat

12.07.2021 10:02 | Zprávy
autor: kas

Černý pasažér? S tímto termínem už se v některých německých a rakouských městech nesetkáte. Alespoň ne v oficiální dokumentaci. Z opatrnosti tento termín přestávají používat dopravní podniky v Berlíně, Mnichově nebo ve Vídni. A to přesto, že s rasismem tento termín nemá nic společného. A organizace sdružující německé černochy je ráda. „I když termín jízda načerno nebyl rasistický, ve výsledku to znamenalo, že černá znamená něco negativního, zločinného či nelegálního,“ říká její mluvčí.

Ne „černý pasažér“, ale „pasažér bez jízdenky“. Berlín, Vídeň, Mnichov: Takto to říkat
Foto: Repro Youtube
Popisek: Berlínská tramvaj

V německy mluvících zemích se další termín odebírá do důchodu z důvodů předběžné obezřetnosti. Je to termín „Schwarzfahren“, neboli jízda načerno. Podle deníku Berliner Zeitung se místní dopravní podnik rozhodl přestat tento termín používat v oficiální komunikaci právě kvůli probíhající celospolečenské diskuzi o rasismu. A to i přes námitky lingvistů, že s rasismem nemá tento termín nic společného.

Jak ovšem mluvčí dopravního podniku uvedla, termín zřejmě budou zaměstnanci používat dál, protože je kratší než oficiální termín „jízda bez platné jízdenky“. Berlínský dopravní podnik prý k rozhodnutí došel sám. A je si vědom toho, že s rasou a potažmo s rasismem nemá nic společného. Eric Fuss, lingvista z univerzity v Porúří, říká, že termín „Schwarzfahren“ pochází z jidiš, kde slovo „shvarts“ může být přeloženo jako „chudý“. Ale židovští učenci se s ním přou, že i v jidiš znamená pojem „černý“ a má konotace jako „zlý“ a „temný“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budu kandidovat!“ Novotného plány a další historky z Řeporyjí

18:45 „Budu kandidovat!“ Novotného plány a další historky z Řeporyjí

Naložil Kremlu, naložil Pekingu. Toto se mimo jiné hlásalo o mém někdejším starostovi Pavlu Novotném…