Ne každý muslim je vrah. Stejně ale pozor na příchozí z islámského světa, varoval Horáček při besedě. Pak vyčetl jednu starší záležitost Zemanovi

05.08.2016 13:38

REPORTÁŽ O tom, co by měl dělat správný prezident republiky, o migraci, ale například i o Číně debatoval s občany na jihu Čech textař Michal Horáček. Návštěva sice byla prý neformální, Horáček, který v poslední době takto navštívil i jiná místa než jižní Čechy, ale připustil, že kandidaturu na příštího prezidenta skutečně zvažuje. „Mé odhodlání se spíše utvrzuje. Bylo by asi vhodné nabídnout voličům takovou alternativu,“ řekl Horáček a dodal, že až bude jeho rozhodnutí nezvratné, tak ho sdělí. Někteří diskutující mu rovnou řekli, že by ho jako prezidenta viděli rádi a že má jejich plnou podporu.

Ne každý muslim je vrah. Stejně ale pozor na příchozí z islámského světa, varoval Horáček při besedě. Pak vyčetl jednu starší záležitost Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Textař Michal Horáček

Diskuse začala otázkami na Horáčkovu tvorbu jako textaře, v průběhu několika minut ale sklouzla spíše na politická témata. Účastníci se například ptali na Horáčkův postoj k Číně a k tomu, jaký by k ní měla mít vztah Česká republika.

„Já jsem v Číně byl několik měsíců a vrátit bych se tam nechtěl,“ prozradil Horáček s tím, že se mu v Číně mimo jiné nelíbila všudypřítomná komunistická propaganda, využívání levné pracovní síly a zdůraznil i otázku lidských práv v Číně.

„V Číně jsou porušována lidská práva,“ řekl rozhodně Michal Horáček. Dodal, že s Čínou je dobře mluvit, obchodovat, ale dát najevo, jaký je náš názor na to, jak je to u nich s lidskými právy.

„Nedozvěděl jsem se, že by náš prezident připomněl, nebo protestoval v tom smyslu, že máme na lidská práva jiný názor, než mají v Číně. Takový by měl být postoj České republiky,“ řekl Michal Horáček.

Co udělat s migrací?

Další téma, které diskutující v Českých Budějovicích hodně zajímalo, byla otázka ohledně migrace. Michal Horáček poukázal na přínos mnohých migrantů, například z Vietnamu. Otevřít naši zemi máme podle něj ale jen tomu, kdo sem přijde s dobrými úmysly a bude se snažit být pro Českou republiku přínosem, a hlavně těm, kteří budou respektovat naše pravidla.

Anketa

Na hranice bych v souvislosti s migranty poslal/a nebo postavil/a

73%
23%
hlasovalo: 15380 lidí

„Určitě neříkám, že ten, kdo je muslim, je také rovnou džihádista a vrah. Pokud se ale lidé, kteří sem chtějí přijít, nesmíří s našimi pravidly, tak z toho bude asi problém,“ uvažoval Horáček s tím, že proto by byl ohledně lidí, kteří přicházejí z islámského světa, přece jen opatrný. Znovu pak vyzdvihl přínos některých lidí, kteří k nám přišli jak z Vietnamu, tak třeba i z Ukrajiny.

„Lidi potřebujeme. Pracovní síly tady evidentně chybí. Co mluvím s různými podnikateli, tak říkají – nemáme lidi,“ říká Michal Horáček.

Jezdí po České republice...

Textař navštěvuje různá místa v České republice a diskutuje s lidmi na téma, jak by si představovali dobrého prezidenta, co by měl prezident dělat a jak by měl za Českou republiku vystupovat. Za předvolební kampaň ale své cesty nepovažuje. „Je to fáze seznamování se s tím, co si lidé přejí a přemítání, poctivé a dlouhé přemítání o tom, zdali bych ta jejich přání mohl já naplnit. To nejde udělat z mého bydliště v Roudnici nad Labem od stolu, to je potřeba poctivě odjezdit, odpracovat, vyslechnout – dlouho zas a znova ve všech částech naší země poctivě poslouchat, co si lidi myslí,“ vysvětluje Horáček.

... a mnozí lidé ho podporují

„Líbí se mi vaše vystupování, vaše názory. Pokud se rozhodnete kandidovat, moji podporu a podporu většiny lidí z mého okolí rozhodně máte,“ řekla například jedna z diskutujících v Českých Budějovicích.

Horáček si získal návštěvníky besedy například i názorem, že prezident není spasitel a jeho pravomoci jsou omezené. „Prezident by měl kooperovat s vládou a hlavně by měl dobře reprezentovat stát,“ vysvětlil Horáček.

Současné hlavě státu, prezidentu Zemanovi, by prý nic vzkázat nechtěl. „Já nechci kandidovat proti někomu nebo proti něčemu, ale pro něco. Pan Zeman, stejně jako každý jiný člověk, který je starší čtyřiceti let a je způsobilý k právním úkonům, má z Ústavy právo nejen volit, ale také být volen. A do toho jeho výsostného práva já zasahovat nemohu,“ sdělil Michal Horáček.

reklama

autor: David Hora

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…