Ne, nic. Ukrajina zklamána nejbližším spojencem

24.04.2024 7:43

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj před pár dny sdělil členům NATO, že Ukrajina potřebuje minimálně sedm systémů protivzdušné obrany Patriot nebo jiných systémů protivzdušné obrany, aby dokázala odolávat neutuchajícím ruským vzdušným útokům na svá města. A z polské strany si vyslechl, že má smůlu. A Rusko se podle washingtonského Institutu pro studium války připravuje na střet s NATO.

Ne, nic. Ukrajina zklamána nejbližším spojencem
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil v polské Varšavě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal západní partnery o další dodávky vojenské pomoci své zemi. Žádal především o dodávky systémů protivzdušné obrany Patriot.

„(Ruský prezident Vladimir) Putin musí být svržen na zem a naše nebe se musí znovu stát bezpečným... A záleží plně na vaší volbě... volbě, zda jsme skutečně spojenci,“ řekl Zelenskyj ve vystoupení k členským státům NATO. Na jeho slova upozornila agentura Reuters.

Jen letos, řekl Zelenskyj, na Ukrajinu zaútočilo téměř 1200 ruských raket, více než 1500 dronů a 8500 řízených bomb.

„Říkáme to přímo – k obraně potřebujeme dalších sedm ‚Patriotů‘ nebo podobných systémů protivzdušné obrany, a to je minimální počet. Mohou zachránit mnoho životů a skutečně změnit situaci,“ řekl ukrajinský prezident.

Šéf NATO Jens Stoltenberg po schůzce spojeneckých ministrů obrany a Zelenského prohlásil, že spojenci se dohodli poskytnout Kyjevu další systémy protivzdušné obrany.

Z polské strany si však Zelenskyj vyslechl, že má smůlu a od vlády ve Varšavě systémy Patriot nedostane.

Polsko má podle serveru Kyiv Independent na letišti Rzeszow, které je klíčovým logistickým uzlem pro dodávky obranné pomoci na Ukrajinu, nainstalován systém Patriot. Zaslání tohoto systému na Ukrajinu nepřipadá v úvahu, protože jej instalovala americká armáda k ochraně letiště, řekl Tusk.

„Pokud jde o Patrioty, tuto rezervu nemáme,“ řekl Tusk.

Jedním dechem však dodal, že Polsko může Ukrajině poskytnout jinou pomoc. Neupřesnil ale jakou pomoc má přesně na mysli.

Německo 13. dubna oznámilo, že poskytne Kyjevu další systém Patriot, již třetí. Německý kancléř Olaf Scholz poté vyzval ostatní spojence v NATO, aby učinili totéž.

Polsko dosud vyčlenilo na podporu Ukrajině 4,301 miliardy eur (4,578 miliardy dolarů), z čehož 3 miliardy eur (3,2 miliardy dolarů) tvoří vojenská pomoc, uvádí Kielský institut pro světovou ekonomiku.

Mezitím ruský ministr obrany Sergej Šojgu zdůraznil probíhající ruské útočné operace u Časiv Jaru, Avdijivky a Doněcku a oznámil, že Rusko hodlá zintenzivnit údernou kampaň s cílem narušit ukrajinskou logistiku. O slovech ruského ministra obrany informoval washingtonský Institut pro studium války (ISW) s tím, že Šojgu se snaží prezentovat jako velmi úspěšné i operace, jejichž výsledky jsou sporné.

„Ruské síly pravděpodobně v nadcházejících týdnech zintenzivní probíhající útočné operace, aby využily omezení ukrajinského materiálu před očekávaným příchodem americké bezpečnostní pomoci. … Šojgu také oznámil, že ruské síly zesílí údery proti ukrajinským logistickým centrům a skladům zbraní dodaných Západem,“ uvedl institut.

„Ruské síly pravděpodobně v nadcházejících týdnech zesílí bezpilotní a raketové útoky, aby maximalizovaly škody na ukrajinské infrastruktuře a kapacitě obranné průmyslové základny, než očekávaný příjezd americké bezpečnostní pomoci začne zmírňovat kritický nedostatek raket protivzdušné obrany na Ukrajině,“ pokračoval ISW.

Institut tvrdí, že ruské ozbrojené síly procházejí reformou. Pravděpodobně proto, aby se připravily na budoucí střet s NATO, který ale Rusové podávají jako snahu bránit se přílišným aktivitám aliance. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ten šílený banderovec, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuse04Dovi , 24.04.2024 10:10:39
stále opakuje, že válka může skončit jen úplnou porážkou Ruska. Je evidentní, že se úplně zbláznil a chce jen další potoky krve.

|  19 |  0

Další články z rubriky

Ne politici. To lidé jsou hloupí. Topolánek šel proti voličům

13:55 Ne politici. To lidé jsou hloupí. Topolánek šel proti voličům

Václav Moravec pozval do svých Otázek 3 bývalé premiéry – Mirka Topolánka, Jiřího Rusnoka a slovensk…