Zvolený prezident Petr Pavel předstoupil před novináře a shrnul jak svá dvoustranná jednání na Bezpečnostní konferenci v Mnichově, tak svou dvoudenní návštěvu Karlovarského kraje.
Karlovarský kraj patří podle Pavla k regionům, který má v rámci republiky jedny z největších problémů a budoucí prezident tam jel podle vlastních slov proto, aby se blíže seznámil s celkovou situací. Zajímaly ho prý jak názory občanů, tak lokálních politiků. Zvlášť, když v Karlovarském kraji jde často o zástupce současné opozice. Pavel chtěl znát rozdílnost jejich pohledu na to, „jak by současné problémy podle nich měly být řešeny a jak jsou řešeny vládou,“ upozornil Pavel před kamerami ČT.
Podle Pavla je svízel v tom, že problémy kraje, jako jsou horší dostupnost kvalitního vyššího vzdělání, horší dostupnost specializované zdravotní péče, např. onkologické péče, a nedobudovaná infrastruktura, jsou sice obecně známé, „ale ne tak úplně efektivně řešené“. Získané poznatky proto chce v budoucnu rozebrat s vládou a s konkrétními ministry.
Pokud jde o Bezpečnostní konferenci v Mnichově, tu označil za akci s dlouhou tradicí a velkou prestiží. „Je to ideální místo jak navázat na již existující kontakty z minulosti, nebo navazovat kontakty nové. A musím zdůraznit, že všechna jednání proběhla na žádost druhé strany. Já jsem o žádná jednání aktivně nežádal,“ zdůraznil Pavel s tím, že na těchto schůzkách vždy upozorňoval, že se ještě neujal funkce. Přesto prý byl velký zájem o schůzky s ním. Hovořil s polským prezidentem, litevským prezidentem a s mnoha dalšími politickými aktéry.
Pavel je toho názoru, že se řada účastníků konference shodla na tom, že Ukrajinu je třeba podporovat a dodat jí techniku. Podle Pavla to platí i o zemích, které se dříve držely zpátky.
Tento týden má Pavel v plánu jednat s předsedou Ústavního soudu, s vedením Svazu měst a obcí, s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a v plánu je také cesta do Ústeckého kraje - do Šluknovského výběžku a do Ústí nad Labem. V budoucnu prý Pavel navštíví i další města regionu.
V pátek dojde na debatu na akci „Ukrajina rok poté", kam byli pozváni i zástupci ukrajinských médií, kteří budou moct podat svůj pohled, ale zároveň si vyslechnout i jeho stanoviska. V sobotu se prý účastní koncertu.
Pokud jde o Ukrajinu, ideální by podle Pavla bylo, aby Ruská federace byla poražena, aby svá vojska stáhla z území Ukrajiny a aby tento stát obnovil svou územní celistvost a suverenitu na svém území. „To si samozřejmě všichni přejeme,“ zdůraznil Pavel.
„Ale já jsem upozornil na to, že nežijeme v ideálním světě a v neideálním světě se většinou věci nestávají tak, jak si je přejeme, zvlášť pokud máme ve hře takové hráče, jako je Rusko a Čína, na které nemáme ten největší vliv a dopředu musíme počítat i s variantami, které nejsou z našeho pohledu tak pozitivní,“ pravil Pavel s tím, že kdo je připraven, není překvapen.
Sám se na Ukrajinu vydá, ale vyčká, až dostane návrh, kdy by mohl dorazit. ,,Já očekávám, že tam dojde k potvrzení jednotného úsilí v podpoře Ukrajiny a možná bližší definice toho budoucího stavu, kterého bychom chtěli dosáhnout,“ vysvětloval Pavel.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp