Nebojte, dostanete dost. Gazdík konejší Piráty, ale už je zle

25.10.2021 7:05

Senátor Zdeněk Hraba (STAN) se postaral o to, že mezi Piráty a Starosty houstne napětí. Hraba totiž na CNN Prima News poznamenal, že Pirátům musí vzhledem k jejich volebnímu neúspěchu stačit jedno ministerstvo. Místopředseda STAN Petr Gazdík dal jasně najevo, co mohou Piráti od Starostů čekat.

Nebojte, dostanete dost. Gazdík konejší Piráty, ale už je zle
Foto: Repro ČT24
Popisek: Petr Gazdík

Od voleb do Poslanecké sněmovny uplynulo již víc než 14 dní a Piráti jsou už druhý týden nuceni srovnat se s neúspěchem ve volbách. Koalice Pirátů a STAN získala 15 procent hlasů a bude se podílet na vládě, ale Piráti se musí srovnat s tím, že teď budou mít ve Sněmovně jen 4 poslance. V minulém volebním období jich bylo 22. Lidé většinu Pirátů vykroužkovali ze Sněmovny ve prospěch Starostů.

Senátor Zdeněk Hraba (STAN) dal v rozhovoru pro  CNN Prima News najevo, že za této situace by mělo Pirátům stačit jedno ministerstvo. Tím si však mezi Piráty mnoho přátel nenadělal. Dnes již bývalý poslanec Tomáš Martínek mu hned připomněl, že podle původní smlouvy o spolupráci Pirátů a STAN se měla ministerstva dělit v poměru 2 ku 1 ve prospěch Pirátů.

Proto se teď Piráti domáhají alespoň stejného počtu ministrů, jako mohou dostat Starostové. Znamenalo by to, že pokud se budoucí vláda ODS, lidovců, TOP 09, STAN a Pirátů shodne na tom, že má koalice Pirátů a STAN dostat šest ministrů, Piráti chtějí tři ministerstva. Při čtyřech poslancích.

Hraba a Martínek jsou ve při

Svého stranického kolegu se rozhodl krotit místopředseda STAN Petr Gazdík.

„Pan kolega Hraba je právník, ale tady se nejedná o právní problém. My se chceme zachovat k Pirátům slušně a hledáme způsob, jak najít to, co oběma stranám bude vyhovovat,“ podotkl vyjednavač Starostů ve vyjádření pro Deník N.   

„Řešíme snahu o dohodu o sestavení vlády. V ní platí, že pokud má vydržet čtyři roky, i nejmenší strana se čtyřmi poslanci se musí cítit solidně. Piráti mají svá témata, těm by se ve vládě měli primárně věnovat a my se jednáním snažíme dojít k tomu, aby to tak bylo,“ doplnil Gazdík, o němž se mluví jako o favoritovi na post ministra školství.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zemřel Lubomír Štrougal. Premiér šesti vlád

15:01 Zemřel Lubomír Štrougal. Premiér šesti vlád

Lubomír Štrougal, rekordman mezi českými a československými premiéry v délce výkonu funkce i dožití,…