Nebude to žádná nuda v Brně, započal víkendový kongres Nečas

03.11.2012 10:55

V Brně začal v pořadí 23. kongres ODS. Delegáti, kteří se schází v napjaté atmosféře po prohraných krajských a senátních volbách, budou především volit nové stranické vedení. Ve hře je politická budoucnost nynějšího předsedy strany a premiéra Petra Nečase. Kongres tak má co říct také k osudu nynější Nečasovy koaliční vlády, kterou oslabuje nejednota poslaneckého klubu ODS. Nečas delegáty hned na začátku kongresu krátce přivítal.

Nebude to žádná nuda v Brně, započal víkendový kongres Nečas
Foto: ods.cz
Popisek: Kongres Občanské demokratické strany v Brně
reklama

 "Čeká nás kongres velmi zajímavý. Kongres, který takto zajímavý dlouho nebyl a možná ještě dlouho nebude. V žádném případě to tady nebude žádná 'Nuda v Brně'," řekl v úvodu.

Uzavřená diskuze?

Je možné, že část jednání kongresu, označovaná jako "politická diskuse" bude pro média uzavřená. Hlasováním o tom rozhodnou delegáti na úvod jednání. "Očekává se velmi bouřlivá diskuse. Není úplně nejlepší pro politickou stranu, kdyby to běželo v přímém přenosu. Někteří mají přesně opačný názor," vysvětlil tento nápad novinářům šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, z jehož moravskoslezského regionu návrh vzešel.

Naopak otevřený by kongres měl být podle místopředsedkyně strany a šéfky Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové. "Osobně nemám problém, aby to bylo otevřené," uvedla. Němcová očekává, že se vyjasní, co bude ODS dělat ve Sněmovně, zda a jak bude pokračovat vláda. "To je základní úkol kongresu," podotkla.

Tluchoř se obává konce strany

Petr Tluchoř, který je vnímán jako lídr vnitrostranické opozice, je přesvědčen, že kongres je "inteligentní těleso, které se rozhodne správně a pro záchranu ODS". Odmítl, že by se chtěl ucházet o post předsedy strany, bylo by ale podle něj správné, kdyby někdo jiný rukavici zvedl a Nečasovi se v boji o předsednický post postavil.

"Bojím se, že ODS skončí," prohlásil Tluchoř k možnosti, že by kongres nějakým způsobem zavázal poslance k podpoře vládního balíčku, který zvyšuje některé daně a se kterým straničtí nespokojenci nesouhlasí. ODS se podle něj musí vrátit k pravicové politice a vrátit do ČR "reformní étos".

Šéf klubu ODS v Senátu Jaroslav Kubera míní, že kongres Nečasovi předsednickou funkci potvrdí. "Bude to taková bramboračka. Všichni se vypovídají a nakonec všechno dobře dopadne," myslí si. Je podle něj totiž nesmysl, aby premiér nebyl zároveň předsedou nejsilnější vládní strany. "Možná, že za tři měsíce bude nový kongres, to neumím odhadnout," dodal.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Kongres plánuje oslovit také bývalý předseda strany a expremiér Mirek Topolánek. "Jdu jim říct, 'Dobrý den'," řekl novinářům při příchodu na jednání kongresu v pavilonu G brněnského Výstaviště. Kongres osloví také hosté, mezi kterými je předseda vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg a lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Před zahájením kongresu se u výstaviště sešla skupinka asi deseti aktivistů Hnutí Duha, aby protestovala proti energetické koncepci připravované ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou (ODS). Ekologům se zejména nelíbí, že je zvyšuje českou závislost na zdražující se ropě a zemním plynu z Ruska. ČR by měla jít podle nich cestou hledání energetických úspor a alternativních zdrojů, řekl ČTK Martin Mikeska z vedení hnutí. Ekologové již výhrady zaslali písemně Kubovi.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejen Kalousek odchází. Dominik Hašek by vystoupil z ČSSD, kdyby v ní byl. Může za to Hamáček

20:15 Nejen Kalousek odchází. Dominik Hašek by vystoupil z ČSSD, kdyby v ní byl. Může za to Hamáček

Miroslav Kalousek zvažuje odchod z katolické církve... a není jediný, kdo dnes na odcházení pomýšlí.…