Nebudou dotace z EU! Za trest! V USA píší o naší části Evropy

15.01.2020 10:14

Polská konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost vládne v Polsku od roku 2015 a podle amerického listu Washington Post se vláda, kterou označuje za populistickou, po celou dobu snaží dostat pod kontrolu justici. Může narazit v EU, a může z EU dokonce i odejít. Ale je tu ještě jiná možnost. Polská vláda prý může táhnout za jeden provaz s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, jehož list označil za autoritáře.

Nebudou dotace z EU! Za trest! V USA píší o naší části Evropy
Foto: Archiv
Popisek: Polsko
reklama

Konzervativní strana Právo a spravedlnost po nástupu k moci zasáhla proti ústavnímu soudu a později se snažila upravit i složení nižších soudů, Pod tlakem EU však svou justiční reformu zbrzdila. Na konec roku 2019 však přijala zákon, který omezuje nezávislost soudců. Praví se v něm, že soudce, který bude kritizovat vládu nebo se jinak politicky projevovat, vyslouží si pokutu, nebo dokonce vyhazov.

Anketa

Řídili by Piráti Českou republiku dobře?

3%
97%
hlasovalo: 21190 lidí

Pokud zákon s definitivní platností vstoupí v platnost, Polsko si vyslouží další kritiku ze strany EU. „Zákon může zemi vytlačit z EU,“ napsal k tomu list.

Předestřel však ještě jednu možnost. Polská vláda se může s autoritářskou vládou Viktora Orbána shodnout na tom, že vzájemně proti svým zemím nepřipustí žádné výraznější sankce a utvoří jakési autoritářské společenství uvnitř EU, které bude využívat její výhody, ale nebude přitom ctít její pravidla.  

Polská situace by mohla být zásadním testem předsedkyně nové Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Měla by prosadit reformu EU spojující finanční toky v EU s dodržováním pravidel právního státu. Pro středoevropské členy by bylo obtížné tento krok blokovat a samotné Polsko je největším čistým příjemcem dotací v EU,“ napsal deník.

A pokud na Polsko nezatlačí EU, měl by to podle listu učinit Kongres USA. Polská konzervativní vláda stojí o stálou přítomnost amerických vojáků na svém území a ačkoli prý od Trumpa nelze čekat, že by trval na dodržování zásad právního státu, Kongres by mohl příchod amerických vojáků do Polska právě dodržováním zásad právního státu podmínit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…