Nebyli jsme jediní. Bylo nás sto. Někteří se obraceli zády. Ivan David vysvětluje „skandál“ s eurohymnou

03.07.2019 18:11

Dvojice českých europoslanců, Hynek Blaško a Ivan David (oba za Okamurovu SPD), nebyli zdaleka jediní, kdo se během přehrávání oficiální evropské hymny, Schillerovy Ódy na radost, nepostavili na znamení úcty. Nepostavili se i další europoslanci, někteří se postavili a otočili se zády, bylo jich kolem stovky, popsal své zážitky přímo ze Štrasburku Ivan David.

Nebyli jsme jediní. Bylo nás sto. Někteří se obraceli zády. Ivan David vysvětluje „skandál“ s eurohymnou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan David
reklama

„My jsme tím symbolicky dali najevo, že nepokládáme Evropskou unii za státní útvar. A pokud něco neuznáváme za státní útvar, těžko můžeme uznávat jeho státní hymnu,“ sdělil ParlamentnímListům.cz europoslanec za SPD Ivan David.

Ve frakci, jíž je SPD členem, se o tom, že se europoslanci během přehrávání Schillerovy Ódy na radost (jinak také oficiální hymny Evropské unie) nepostaví, podle Davida jednalo. „Většina členů toto gesto akceptovala,“ sdělil nám David. Hynek Blaško a Ivan David tak nebyli jediní europoslanci, kteří se nepostavili.

„Naprosto jsme nebyli jediní my dva. Ale reagovali takto i ti z jiných frakcí,“ sdělil nám David, podle kterého se nepostavili ani někteří němečtí či francouzští europoslanci. „Bylo jich kolem stovky. A někteří vstali a otočili se zády,“ dodal David.

Rozhovor s Ivanem Davidem k úvodnímu jednání Evropského parlamentu a stavu a možného dalšího vývoje Evropské unie připravujeme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…