Nečas: Dohoda mezi ČEZ a EK bude výhodná pro všechny akcionáře

20.09.2012 18:32

Dohoda o narovnání mezi elektrárenskou firmou ČEZ a Evropskou komisí bude výhodná pro všechny akcionáře. Ukončí se tím šetření komise vůči ČEZ, a firma tím nebude ekonomicky poškozena. Při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně to s odvoláním na informace od zástupců státu ve firmě prohlásil premiér Petr Nečas. Evropská komise několik měsíců vyšetřuje ČEZ kvůli podezření, že omezuje konkurenci.

Nečas: Dohoda mezi ČEZ a EK bude výhodná pro všechny akcionáře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na schůzi vlády se projednávaly mim ojiné i pokračující metanolové otravy
reklama

„Jak jsem byl informován od zástupců státu ve společnosti ČEZ, je dohoda o narovnání s Evropskou komisí výhodná pro všechny akcionáře ČEZ,“ prohlásil premiér. Podle dohody s komisí musí ČEZ prodat minimálně jednu elektrárnu o výkonu nejméně 800 megawattů. Sám si může vybrat, která z jeho elektráren to bude.

„ČEZ si navíc může sám zvolit, který zdroj bude prodán, a prodej vygeneruje pro ČEZ vyšší hodnotu než budoucí příjmy z pokračování provozu prodávaného zdroje,“ uvedl Nečas. Prodej se neuskuteční za nařízenou cenu, ale za tržní cenu, podotkl. „Uzavření dohody o narovnání též zcela eliminuje riziko uložení pokuty," řekl Nečas. „Jinými slovy: výnos z prodeje je plusový, kdežto nedohoda, nenarovnání vztahu s Evropskou komisí by znamenalo placení pokuty," dodal premiér.

Nečas odpovídal na interpelaci poslance ČSSD Břetislava Petra, který vyjádřil obavy, že ztráta z prodeje jedné z elektráren může jít až do desítek miliard korun. Od premiéra chtěl vědět, zda vláda s navrženým řešením souhlasí a jak budou potrestání odpovědní manažeři ČEZ.

Evropská komise již dlouhou dobu vyšetřuje, jaký vliv má postavení ČEZ na konkurenci. Energetický gigant se proto v polovině letošního roku rozhodl, že šetření ukončí takzvanou dohodou o narovnání. Jejím předmětem má být prodej jedné nebo více z pětice uhelných elektráren Počerady, Chvaletice, Tisovou spolu s Mělníkem 3 nebo Dětmarovice. Návrh společnosti od července EK zkoumá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

8:47 Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek ve svém facebookovém komentáři glosuje reakce odpůrců volby …