Nečas: ODS zahájila kroky k ukončení koalice s Věcmi veřejnými

18.04.2012 22:02

Premiér Petr Nečas a předseda ODS po středečním jednání gremia strany oznámil vyvolání dohadovací řízení. To je v podstatě formálním krokem k ukončení spolupráce s Věcmi veřejnými. V neděli bude právě o tomto jednat s lídry dosud koaličních stran ve formátu K3.

Nečas: ODS zahájila kroky k ukončení koalice s Věcmi veřejnými
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Vláda se vyjadřuje ke krizi vzniklé odtržením Karolíny Peake od Věcí veřejných
reklama

Nečas také uvedl, že podle stanoviska ODS je důležité buď najít bezpečnou vládní většinu ve sněmovně, nebo připravit co nejrychleji předčasné volby. Ty by mohly být na konci června. Na zasedání grémia navázalo zasedání volebního štábu ODS, aby začalo připravovat primárek pro nominaci kandidátů ODS a kampaň.

Předseda vlády a ODS zopakoval, že ODS nehodlá spolupracovat se stranou ovládanou odsouzeným Vítem Bártou a Michalem Morozem, který je úzce spjat s předsedou VV Radkem Johnem.

"Grémium jednoznačně konstatovalo, že považuje za vyloučené, aby Vít Bárta a Michal Moroz měli jakýkoliv přímý či nepřímý vliv na vyjednávání a chod vládní koalice. Vyvolává dohadovací řízení, které je formálním krokem k ukončení koaliční spolupráce se stranou Věci veřejné," citoval Nečas z usnesení.

K ukončení koaliční spolupráce VV pak svolal Nečas na neděli formální jednání předsedů koaličních stran.

Pokud nebude mít vláda podporu, co nejrychleji skončí, říká Kalousek

Ministr financí a 1. místopředseda koaliční TOP 09 Miroslav Kalousek se krátce nato vyjádřil k budoucnosti vlády v ČT, když uvedl, že kabinet má své programové prohlášení a zodpovída se Poslanecké sněmovně. Logicky tak podle jeho slov potřebuje podporu dolní komory parlamentu, to znamená mít většinu poslaneckých hlasů. "Pokud ji (podporu) mít nebude, musí (vláda) skončit a musí být nezbytně předčasné volby," dodal Kalousek.

Rozpuštění sněmovny už ve středu?

Podle předsedy Starostové a nezávislí Petra Gazdíka by se mohla sněmovna rozpustit už ve středu, pokud by se do pondělí nepodařila sehnat pohodlná většina pro podporu vlády. Jeho slova potvrdil i Kalousek, podle něhož nebude v takovém případě času na zbyt a předčasné volby se budou muset uskutečnit co nejdříve. "Musí být do konce června kvůli prosazení rozpočtové legislativy ve sněmovně a na to musí mít budoucí vláda čas," dodal ministr financí.

Nejmenší vládní strana se rozpadá po úterním oznámení místopředsedkyně vlády Karolíny Peake, že odchází z VV a zakládá novou platformu. Zatím ale nezískala dostatek poslanců, aby mohli v koalici nahradit VV. Nečas požaduje, aby vláda měla jistotu většiny ve sněmovně do pondělí. Pokud se tak nestane, bude prosazovat předčasné volby, po kterých volá i opoziční ČSSD.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU, Soros, peníze, férové volby. „Učili mě být k ženám slušný. Ale...“ Orbánův ministr školil moderátorku

14:14 EU, Soros, peníze, férové volby. „Učili mě být k ženám slušný. Ale...“ Orbánův ministr školil moderátorku

Maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó v rozhovoru pro slovenský deník SME zhodnotil, …