Nečasův exporadce se obul do Zemana. A napsal o hlavním cíli Rusnokovy vlády

30.12.2013 13:00

Bývalý poradce premiéra Petra Nečase Tomáš Vrbík v Lidových novinách polemizuje s Milošem Zemanem, který ve svém vánočním projevu prohlásil, že svých pět slibů, které si vytkl před nástupem do úřadu, splnil.

Nečasův exporadce se obul do Zemana. A napsal o hlavním cíli Rusnokovy vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Jedním z nich byl závazek neudělovat amnestie ani milosti. Vrbík ale podotýká, že by měl aspoň zahájit debatu o jejich dalším osudu. „Svůj problém s milostmi vyřešil zdánlivým přenesením této kompetence na Ministerstvo spravedlnosti. Ale zásadní diskuse nad tím, zda má být pravomoc prezidenta vyhlašovat amnestie a udělovat milosti z české Ústavy zcela odstraněna nebo nějakým způsobem upravena, se nekonala a prezident po ní, zdá se, ani nijak nevolá,“ vytýká prezidentovi.

Rusnokova vláda hlavní cíl splnila

Úsměvné je prý i tvrzení, že vyvěšením bruselské vlajky na Hradě zlepšil naše vztahy s EU. Ještě absurdnější jsou ale podle Vrbíka Zemanova slova, že českou společnost sjednotil. „Pokus etablovat vlastní politickou stranu prostřednictvím zapojení ministrů takzvané 'vlády odborníků' jako lídrů kandidátek SPOZ nebo aktivní zasahování do vnitřních poměrů ČSSD přispělo jednoznačně k ještě větší polarizaci společnosti a nakonec se projevilo i na poklesu popularity prezidenta, jak ukázal jeden z posledních průzkumů veřejného mínění,“ podotýká.

A dodává: „Kritický pohled na vládu, po níž zůstanou v paměti společnosti jen neukojené ambice některých ministrů, personální čistky a miliardy za zakázky bez výběrových řízení, nelze od prezidenta asi očekávat. Konečně hlavní cíl, a to umožnit Miloši Zemanovi získat daleko větší podíl na výkonné moci, než bylo u jeho předchůdců zvykem, splnila,“ konstatuje Vrbík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lze

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Další privatizace? Okamura vytáhl, co prý chystá SPOLU. Pekarová s Maláčovou se hodinu „vraždily“, aneb kdyby pohled zabíjel

12:51 Další privatizace? Okamura vytáhl, co prý chystá SPOLU. Pekarová s Maláčovou se hodinu „vraždily“, aneb kdyby pohled zabíjel

Vy strašíte! Vy lžete! ODS chce krást! Politika SPD v praxi? Tak se podívejte! Paní poslankyně, mě u…