Nečekaný zvrat ve výzkumu mezi hejtmany. Čunkův kolaps, zloba proti Hřibovi a megastar, jaké byste nečekali

05.04.2020 9:50

Agentura Phoenix Research uskutečnila na přelomu března a dubna výzkum týkající se hejtmanů. To zahrnuje i pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Šetření se ovšem netýkalo obliby a popularity, zaměřilo se na spokojenost obyvatel s prací hejtmanů během koronavirové krize. Data získaly rovněž ParlamentníListy.cz.

Nečekaný zvrat ve výzkumu mezi hejtmany. Čunkův kolaps, zloba proti Hřibovi a megastar, jaké byste nečekali
Foto: archiv hejtmana
Popisek: Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (ANO)
reklama

Anketa

Kdo podle Vás pohořel v boji s koronavirem?

hlasovalo: 19931 lidí
První příčky v aktuálním průzkumu Phoenixu obsadilo trio Martin Půta (Liberecký kraj), Bohumil Šimek (Jihomoravský kraj) a Ivana Stráská z Jihočeského kraje. Zejména pro dvojici Šimek a Stráská jde o první takto výrazné umístění. V minulosti se totiž pohybovali spíše v (pod)průměru.

Dalšími třemi zástupci krajů, kteří jako jediní překročili hranici třiceti procent kladných hlasů, byli zástupkyně Středočeského kraje, čtvrtá v pořadí Jaroslava Pokorná Jermanová, následovaná Martinem Netolickým z Pardubického kraje, jenž získal také 36 procent kladných odpovědí. Poslední, kdo se dostal u respondentů nad třicet procent spokojenosti, byl Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina. Ten měl 31 procent pozitivních odpovědí.

Tím bychom mohli uzavřít skupinu hejtmanů, s jejichž přístupem v boji proti koronaviru panuje všeobecná spokojenost. Co ale druhý konec pomyslného žebříčku?

Nejhůř dopadla trojice Zdeněk Hřib, zlínský Jiří Čunek a ústecký Oldřich Bubeníček. Pražský primátor Hřib si jako jediný odnesl přes 60 procent negativních hlasů, dostal jich celkem 63 procent. Je tak jasné, že Pražané nejsou spokojení s řešením koronavirové krize ze strany metropolitního magistrátu. Stejně tak lze soudit u výsledků hlasování na Zlínsku a na Ústecku.

Největším poraženým se ovšem stal Jiří Čunek. Ten patří dlouhodobě mezi nejpopulárnější hejtmany v zemi, přístup v době koronaviru se mu však začíná nevyplácet. „Největší překvapení z hlediska měření je strmý propad obliby Jiřího Čunka, a na opačné straně pak výrazné posílení hejtmana Jihomoravského kraje Šimka a jeho jihočeské kolegyně Stráské," uvádí Phoenix Research ve své doprovodné zprávě.

Agentura také uvedla, že „z měření je patrné, že lidé nevybírali podle stranické příslušnosti, ale zejména dle osobní či přenesené zkušenosti s daným vedením kraje během současné koronavirové krize."

Výzkum na vzorku 950 respondentů probíhal po celé republice od 15. března do 2. dubna.

Pořadí hejtmanů podle spokojenosti s jejich prací (zdroj: Phoenix Research)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

5:40 Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

Není to tak dávno, co po čtyřech letech opustil hnutí ANO. Starosta města Chrast Vojtěch Krňanský pr…