Nechceme tady armádu USA, sepsali občané hbitě petici

05.03.2015 9:54

„Americkou armádu na našem území nechceme,“ hlásá petice, která se objevila v reakci na informaci, že se v USA chystá rozšíření velké evropské akce NATO, nazývané „Atlantic Resolve“, i na Českou republiku.

Nechceme tady armádu USA, sepsali občané hbitě petici
Foto: Archiv
Popisek: Andrew Schapiro

Spojené státy již vloni spustily operaci nazvanou Atlantic Resolve. Jednalo se o reakci na prosby některých členských zemí, které se cítily ohroženy politikou Ruska, která se zásadně změnila v souvislosti s událostmi na Ukrajině.

Obsahem akce jsou především společné manévry armád a výcvik vojáků, ale rovněž modernizace evropských základen USA a rozsáhlá podpora zemí, majících s Moskvou napjaté vztahy, jako je Gruzie, Moldavsko a samozřejmě Ukrajina.

Součástí této operace NATO již byly i manévry americké armády společně s armádou Polska a armádami Litvy, Lotyšska a Estonska, které proběhly na dohled od ruských hranic. Na konci tohoto měsíce mají skoro dva tisíce amerických vojáků cvičit společně s vojáky z Rumunska a Bulharska.

Portál DefenseNews ve středu přinesl s odvoláním na vysoké zdroje z americké armády informaci, že se v rámci NATO plánuje rozšíření akce Atlantic Resolve. Zeměmi, o které se rozšíří, by měly být Gruzie, Maďarsko a především Česká republika. Spolupráce by obnášela kromě intenzivnější kooperace obou armád též cvičení vojsk NATO, probíhající na našem území. Je třeba dodat, že text nehovoří o stálém umístění vojenského personálu NATO v ČR, byť v některých zemích se tak stalo.

Celý text v angličtině

Český překlad ZDE

Samotná možnost přítomnosti amerických vojáků v České republice se během středečního odpoledne objevila v českých médiích, vyvolala značný rozruch, a během několika hodin vedla ke vzniku petice, která ji jednoznačně odmítá.

Petice odmítá jakoukoliv přítomnost vojáků USA na našem státním území. „Nenecháme se Spojenými státy zatáhnout do III. světové války,“ vyzývají autoři petice. „Nepustíme je do naší republiky,“ ujišťují dále odhodlaně.

Petice je k dispozici ZDE

„Měli jsme na našem území ruskou armádu 20 let a již nikdy více cizí vojska,“ končí text podpisové výzvy, která se objevila na internetu ve čtvrtek ráno v reakci na středeční článek. K názoru se svým podpisem připojilo během několika hodin 436 lidí, a další podpisy zřejmě budou přibývat.


 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: javTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

19:00 A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

V Poslanecké sněmovně vzniká zákon, který má zrovnoprávnit svazky stejnopohlavních párů s těmi, kter…