Nechceme tady armádu USA, sepsali občané hbitě petici

05.03.2015 9:54 | Zprávy
autor: jav

„Americkou armádu na našem území nechceme,“ hlásá petice, která se objevila v reakci na informaci, že se v USA chystá rozšíření velké evropské akce NATO, nazývané „Atlantic Resolve“, i na Českou republiku.

Nechceme tady armádu USA, sepsali občané hbitě petici
Foto: Archiv
Popisek: Andrew Schapiro

Spojené státy již vloni spustily operaci nazvanou Atlantic Resolve. Jednalo se o reakci na prosby některých členských zemí, které se cítily ohroženy politikou Ruska, která se zásadně změnila v souvislosti s událostmi na Ukrajině.

Obsahem akce jsou především společné manévry armád a výcvik vojáků, ale rovněž modernizace evropských základen USA a rozsáhlá podpora zemí, majících s Moskvou napjaté vztahy, jako je Gruzie, Moldavsko a samozřejmě Ukrajina.

Součástí této operace NATO již byly i manévry americké armády společně s armádou Polska a armádami Litvy, Lotyšska a Estonska, které proběhly na dohled od ruských hranic. Na konci tohoto měsíce mají skoro dva tisíce amerických vojáků cvičit společně s vojáky z Rumunska a Bulharska.

Portál DefenseNews ve středu přinesl s odvoláním na vysoké zdroje z americké armády informaci, že se v rámci NATO plánuje rozšíření akce Atlantic Resolve. Zeměmi, o které se rozšíří, by měly být Gruzie, Maďarsko a především Česká republika. Spolupráce by obnášela kromě intenzivnější kooperace obou armád též cvičení vojsk NATO, probíhající na našem území. Je třeba dodat, že text nehovoří o stálém umístění vojenského personálu NATO v ČR, byť v některých zemích se tak stalo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …