Nechcete v USA obsloužit gaye a lesby? Nemusíte. Zatím, Biden se chystá to zatrhnout

05.07.2023 16:00 | Zprávy

Nejvyšší soud USA rozhodl ve prospěch webové designérky z Colorada, která odmítla vytvářet stránky k oslavě svateb osob stejného pohlaví. Právo na svobodu slova podle stanoviska soudu přebilo zákon státu Colorado o zákazu podnikům přístupným veřejnosti odmítnout obsloužit lidi na základě jejich sexuální orientace. Mnozí se nyní obávají, že toto rozhodnutí povede k diskriminaci i dalších menšin. Prezident Joe Biden proto vyzval Kongres, aby mu urychleně předložil zákon zakotvující ochranu občanských práv pro LGBTQI+ Američany ve federálním zákoně.

Nechcete v USA obsloužit gaye a lesby? Nemusíte. Zatím, Biden se chystá to zatrhnout
Foto: Repro Youtube
Popisek: demonstrace před Nejvyšším soudem USA

Grafická designérka Lorie Smithová z Colorada odmítla obsloužit páry stejného pohlaví kvůli své křesťanské víře. Zákon státu Colorado však zakazuje podnikům přístupným veřejnosti odmítat lidem služby kvůli jejich sexuální orientaci.

Případ skončil u Nejvyššího soudu USA a postavil tak proti sobě práva LGBT osob na dostupnost a vyhledávání zboží a služeb bez diskriminace – a právo na svobodu projevu. Šest soudců z devíti se v případu postavilo na stranu designérky, informoval zpravodajský server BBC. Většinový názor soudu tak říká, že první dodatek Ústavy USA, který chrání svobodu projevu, zadržuje stát Colorado v tom, že by nutil designérku vytvářet sdělení, s nimiž nesouhlasí. 

Soudce Neil Gorsuch přednesl většinové stanovisko: „První dodatek předpokládá Spojené státy jako bohaté a komplexní místo, kde si všichni lidé mohou svobodně myslet a mluvit tak, jak si přejí, a ne tak, jak požaduje vláda.“

Podle soudkyně Sonii Sotomayorové, jedné ze tří soudců, kteří hlasovali proti designérce, se den rozhodnutí soudu stal smutným dnem v životě LGBT lidí, když soud přiznal podnikům ústavní právo neposkytovat zboží a služby lidem kvůli jejich sexuální orientaci. „Dnes, poprvé v historii, tento soud přiznal podnikům přístupným veřejnosti přístupným veřejnosti ústavní právo odmítnout obsluhovat příslušníky chráněné třídy. Dnešek je smutným dnem v americkém ústavním právu a životě LGBT lidí,“ řekla soudkyně Sotomayorová.

CNN zveřejnila i slova profesorky práva na Kolumbijské univerzitě Katherine Frankeové, která se obává, že na základě tohoto rozhodnutí Nejvyššího soudu USA mohou být diskriminovány i další minority a že rozhodnutí se tak neomezuje pouze na LGBT osoby. „Obáváme se, že to dává zelenou jakémukoli majiteli podniku, že může odmítnout službu jakékoliv osobě na základě její identity, ať je to gay nebo lesba, Žid nebo černoch nebo cokoli jiného, protože má výhradu vůči tomu, že by takoví lidé byli v jeho podniku,“ uvedla Frankeová. A dodala: „Ve stanovisku nebylo nic, co by jej omezovalo na námitky proti manželství osob stejného pohlaví“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…