Nechcete v USA obsloužit gaye a lesby? Nemusíte. Zatím, Biden se chystá to zatrhnout

05.07.2023 16:00 | Zprávy
autor: luk

Nejvyšší soud USA rozhodl ve prospěch webové designérky z Colorada, která odmítla vytvářet stránky k oslavě svateb osob stejného pohlaví. Právo na svobodu slova podle stanoviska soudu přebilo zákon státu Colorado o zákazu podnikům přístupným veřejnosti odmítnout obsloužit lidi na základě jejich sexuální orientace. Mnozí se nyní obávají, že toto rozhodnutí povede k diskriminaci i dalších menšin. Prezident Joe Biden proto vyzval Kongres, aby mu urychleně předložil zákon zakotvující ochranu občanských práv pro LGBTQI+ Američany ve federálním zákoně.

Nechcete v USA obsloužit gaye a lesby? Nemusíte. Zatím, Biden se chystá to zatrhnout
Foto: Repro Youtube
Popisek: demonstrace před Nejvyšším soudem USA

Grafická designérka Lorie Smithová z Colorada odmítla obsloužit páry stejného pohlaví kvůli své křesťanské víře. Zákon státu Colorado však zakazuje podnikům přístupným veřejnosti odmítat lidem služby kvůli jejich sexuální orientaci.

Případ skončil u Nejvyššího soudu USA a postavil tak proti sobě práva LGBT osob na dostupnost a vyhledávání zboží a služeb bez diskriminace – a právo na svobodu projevu. Šest soudců z devíti se v případu postavilo na stranu designérky, informoval zpravodajský server BBC. Většinový názor soudu tak říká, že první dodatek Ústavy USA, který chrání svobodu projevu, zadržuje stát Colorado v tom, že by nutil designérku vytvářet sdělení, s nimiž nesouhlasí. 

Soudce Neil Gorsuch přednesl většinové stanovisko: „První dodatek předpokládá Spojené státy jako bohaté a komplexní místo, kde si všichni lidé mohou svobodně myslet a mluvit tak, jak si přejí, a ne tak, jak požaduje vláda.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Cena LPG

Dobrý den, pane Havlíčku, neustále se řeší cena nafty a benzínu; všiml jste si ale, že u mnohých čerpacích stanic se cena LPG za dobu ropné krize zvýšila až o 50%? Budete nějak řešit, aby se čerpačky, když se nyní nemohou obohacovat na benzínu a naftě, nehojily na řidičích tankujících propan-butan?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidovec premiérem? Hodně snů, nikdy se to nepovedlo

10:10 Lidovec premiérem? Hodně snů, nikdy se to nepovedlo

Máme cíl řídit stát, vyhlásil na sjezdu lidovců nový předseda Jan Grolich. Mnoho diskusních příspěvk…