Nechutné, to může udělat jen buran. Zaorálek ostře setřel divadelní podnikatele, žádající peníze

17.04.2020 11:17

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) promluvil o záchranném balíčku pro kulturu, úplnou spravedlnost podle jeho slov nepřinese. Pořádně se také opřel do ředitele muzikálového Divalda Broadway Oldřicha Lichtenberga, který jej vyzval k rezignaci. „Jen buran vyzývá k rezignaci, protože nedostal peníze, nechutné,“ vrací úder ministr v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Nechutné, to může udělat jen buran. Zaorálek ostře setřel divadelní podnikatele, žádající peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Lubomír Zaorálek
reklama

Ministr Zaorálek získal pro kulturu miliardu korun. Stát tuto částku rozdělí férově mezi divadla, kina, nakladatelství, galerie. Přesto připouští, že o dokonalé spravedlnosti se hovořit úplně nedá. Vláda prý stále hledá, na koho se nedostane a koho jsme opomněli.

„Snažíme se najít relativně férový způsob, jak pomáhat lidem v různých oblastech života. Dokonalá spravedlnost, když přijde jakákoliv taková pohroma, není. Tady jde jenom o to, abychom umožnili důstojně existovat. A abychom na někoho nezapomněli, protože ti lidé v tom nejsou vlastní vinou,“ řekl ministr.

Záchranný balíček pro kulturu z pomoci prakticky vylučuje soukromá divadla.  Zaorálek se ale neobává, že by soukromá divadla masově zanikla. Věří, že spadnou do programů, které připravilo Ministerstvo průmyslu.

„Ujišťuji vás, že co se týče kultury, tak jsme schopni dělat všechno pro to, abychom vydrželi nejbližší měsíce. A když bude situace jenom trochu příznivá, tak se nebojím, že bychom kulturu neuchránili,“ doplnil.

Poukázal na to, kolik soukromých divadel je jen v Praze. Tam se podle něj nerozhoduje o osudu kultury. „Budeme se snažit pomoci i jim, tady jsou divadla městská, myslíme dokonce i na ty v tom balíčku, máme dokonce program, ve kterém je možnost i pro ta městská divadla, aby si na to sáhla, když se do toho přihlásí, takže ten program v tomhle opravdu myslí na všechny kouty kultury,“ slibuje ministr.

Zopakoval, že dělají vše pro to, aby se tyto soubory nerozpadly. Komerční divadla mají specifické poměry, někteří si třeba budou schopni půjčit, aby po tuhle dobu přežili. „Oni si herce různě najímají. Budeme hledat způsob, jak se jim dá pomoci podle pravidel, která tady jsou třeba pro byznys. Někteří z nich sami říkají, že i pro ně je podnikání v kultuře podnikání jako kdekoliv jinde,“ říká.

Do sféry byznysu v kultuře spadá například muzikálové Divadlo Broadway, jehož ředitel Oldřich Lichtenberg ministra vyzval k rezignaci. „Připadá mi trošku buranské, když vás někdo vyzve k odchodu, protože jste mu nedal peníze. Já bych chápal, kdyby řekl, že jsem někde na něco v kultuře zapomněl a že nejsem kompetentní. Ale aby vás někdo vyzval k rezignaci kvůli tomu, že jste mu nedal prachy, to mi připadá trošku chucpe,“ rozčílil se Zaorálek.

Neví prý o tom, že by se k Lichtenbergovi v tomhle někdo přidal. „Zdá se mi, že to je spíš jeho osobní výzva. Mně ta reakce připadá nepřiměřená. Protože takhle se přece v téhle krizi nejedná,“ kroutil nechápavě hlavou s tím, že je zde celá řada lidí, kteří potřebují pomoci. „A aby někdo v téhle atmosféře křičel ‚dejte mi peníze, nebo odejděte‘, to mi připadá takové nechutné,“ vyjádřil ministr kultury svůj názor.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo na Hrad? Xaver a Šídlo u Soukupa, padla šokující jména. Šéf Barrandova kopnul do Zemana

8:51 Kdo na Hrad? Xaver a Šídlo u Soukupa, padla šokující jména. Šéf Barrandova kopnul do Zemana

Po konfrontacích Pavla Novotného a Jaroslava Foldyny či Václava Klause ml. s Mikulášem Minářem si Ja…