Nedokážu pochopit spoustu věcí, co Zeman dělá, vykládal na ČT Šimon Pánek. Pak zúčtoval s Ruskem i s dezinformátory

11. 1. 2017 19:37

Ve středečním Interview ČT24 si proti moderátorce Zuzaně Tvarůžkové sedl ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Pořádně se obul do ruského prezidenta Vladimira Putina, který prý není vycvičen ke hledání kompromisů, ale k dosahování vítězství. Skepticky hodnotil i osm let prezidentství Baracka Obamy. Poslední prezident, který to od Pánka pořádně schytal, byl Miloš Zeman.

Nedokážu pochopit spoustu věcí, co Zeman dělá, vykládal na ČT Šimon Pánek. Pak zúčtoval s Ruskem i s dezinformátory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek
reklama

Hned v úvodu se Pánek obul do prezidenta Miloše Zemana za slova o člověku z Maghrebu napojeném na teroristy, který se údajně potlouká Českem. Prezident tato slova pronesl ve vysílání Českého rozhlasu.

„Já nejsem expert, ale i laicky si myslím, že není dobré jeho sledování vykřičet z okna, protože ten člověk se lekne a schová se. Já nedokážu pochopit spoustu věcí, které prezident dělá. Možná na sebe chce strhnout pozornost. Možná je jeho dlouhodobá strategie přiživování strachu, když pak zároveň říká, ale já vás ochráním. Ale já nevím, jak se prezidentem až tak nezabývám,“ zaznělo z úst Šimona Pánka. V obecné rovině má za to, že politici mají přístup k tajným informacím, což se mu zdá v pořádku, ale ti politici je nedostávají proto, aby je následně vytrubovali do rozhlasu.

Pak došlo na uprchlickou krizi, kterou prezident Zeman spojuje s uprchlickou vlnou. Pánek se na tuto otázku dívá zcela jinak. „Terorismus tu byl před tou muslimskou vlnou. Samozřejmě že může rekrutovat i mezi uprchlíky, ale před tím už od roku 2011 Islámský stát verboval na Západě. Takže bych chtěl, abychom si uvědomili, že uprchlictví neznamená terorismus, to je absolutně nepřijatelná zkratka,“ konstatoval Pánek.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nevyhnul se ani otázce na Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra. „Opět, já nejsem expert, ale podobná centra fungují v USA i v dalších zemích, Brusel má k sobě podobnou skupinu. A to, že je internet používán k šíření propagandy, to je fakt... Pro Rusko je destabilizace Evropy jedním ze strategických cílů. O tom jsem přesvědčen,“ zdůrazňoval Pánek. Ředitel neziskové organizace je věří, že i provozovatelé velkých sítí, jako je Facebook, budou muset dříve či později převzít určitou spoluzodpovědnost za to, co publikují.

Následoval úder na ruského prezidenta Vladimira Putina. „Jisté je, že Putinovo Rusko a Putin sám kompromisům moc nerozumí. On byl vycvičen k tomu, aby vítězil. Tady se Obamově administrativě moc nedařilo,“ pokračoval v kanonádě Pánek. Ukázalo se to např. v Sýrii, kde Obama hodně váhal, a skončilo to tím, že iniciativu převzalo Rusko, které podporuje syrského prezidenta Bašára Asada. To, co napáchali Rusové a spolu s nimi i syrský prezident Bašár Asad, bylo podle Pánka natolik obludné, že by za to někdo měl skončil před mezinárodním soudem v Haagu. Pánek má na mysli především Asada. V páchání zvěrstev však sehrálo roli i již mnohokrát zmíněné Rusko, které v Radě bezpečnosti OSN vetovalo návrh na zřízení bezletové zóny nad Sýrií.  

Obama toho hodně namluvil...

Ránu schytal i Obama. Ten toho prý mnoho namluvil, ale to i v časech, kdy bylo třeba jasně jednat. „Já jsem byl např. velmi skeptický už od začátku k Obamově myšlence, že se dohodne s Ruskem, s Ruskem po válce v Čečensku a s Ruskem, které už tehdy projevovalo mocenské ambice,“ pokračoval Pánek. Až se bude hodnotit Obamova éra, hodnocení bude podle ředitele Člověka v tísni podstatně pesimističtější než hodnocení, které předestřel sám Obama.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…