Negramoti! Šéf Agrární komory se zlobí. Kvůli slepicím

24.02.2020 12:49

Prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek se ve svém komentáři pro Parlamentní listy vyjádřil ke stavu českého zemědělství. Podle jeho slov ulice a agrární negramoti se nás opět snaží připravit o miliardy korun. Slovem nás míní české občany a české hospodářství.

Negramoti! Šéf Agrární komory se zlobí. Kvůli slepicím
Foto: pixabay.com
Popisek: Slepice - ilustrační foto

„Není tomu tak dávno, co naše vlády bez odborníků způsobily obrovskou redukci potravinové soběstačnosti České republiky. Není tomu tak dávno, když Česká republika byla soběstačná a měla aktivní agrární saldo, v roce 1993 to bylo +779 mil. Kč. V současné době je tomu tak, že agrární saldo je záporné v rekordní výši 47,2 mld. Kč! A pozor, kdyby tabák a tabákové výrobky nebyly v AZO (agrární zahraniční obchod) započítávány mezi potraviny, tak se záporné saldo ještě prohloubí o 5 až 8 mld. Kč. Ulice a agrární negramoti se však všemožně snaží toto saldo dále prohlubovat tím, jak negativně působí na zemědělství a jeho produkci v České republice. Aktuálním příkladem těchto dní je neznalost problematiky o chovu slepic pro produkci vajíček,“ uvedl Jandejsek. 

Naivní amatérský přístup nadšenců z ulice, přižovovaných médii, se naposledy projevil v zásadním ohrožení české produkce vajíček. V posledních měsících jsme svědky velkého tažení proti klecovým chovům slepic, ve kterém se velmi angažují některé neziskové organizace a z médií zejména pořad 168 hodin. Ten o pořadu naposledy vysílal tuto neděli, kdy útočil na poslance, kteří nechtějí celkový zákaz klecových chovů podpořit, a velmi ostevřeně naznačoval, že důvody jejich váhání mají souviset s tím, že v oblasti produkce vajec podniká i koncern Agrofert.

„Aktivisté chtějí ihned zrušit obohacené klece, které se instalovaly v roce 2012 až 2015, což nás stálo téměř 6 mld. Kč. Tito rádoby odborníci a ochránci zvířat zapomněli na miliony papoušků, kanárků, křečků, syslů a dalších domácích mazlíčků, které v podmínkách zcela nevyhovujících jejich přirozenému životu v přírodě budou lidé dále trápit a mazlit se s nimi až do doby jejich skonu. Měli bychom se nejdřív zamyslet nad takovýmto chovem, který je pouze pro zábavu člověka a jeho rozmary a neřeší zabezpečení výživy obyvatelstva. Proč ochránci v první řadě neřeší zábavu a rozmary, ale snaží se likvidovat to, co na celém světě zajištuje produkci nezbytnou pro zdraví a život člověka?“ rozčílil se dále Jandejsek. Podle jeho slov chtějí ochránci vypustit z klecí slepice, které jsou desítky let šlechtěné na podmínky chovu a ve volné přírodě mají malou šanci bez pomoci člověk přežít.

CELÝ KOMENTÁŘ ZDE

„V České republice máme do 10 % chovu slepic na podestýlce a ve výbězích, 23 % chovu v halových voliérách a zbytek v obohacených klecích, které budou postupně, jak bude končit jejich životnost, nahrazovány voliérami, tak jak tomu je v sousedním Německu. Není možné odsuzovat kvůli stále se opakujícím stejným záběrům od pár nezodpovědných chovatelů – záběry nepocházejí jenom od českých chovatelů a velká část není aktuální,“ dodal Jandejsek. Drama, které předvádějí média v čele s veřejnoprávními 168 hodinami, je proto podle něj stavěné na problematických základech. 

A pokud chtějí takto tlačit na pilu, měli by také spotřebitelům vysvětlit, že si následně za vajíčka pěkně připlatí. „Pokud chceme osvětlit běžnému spotřebiteli, jak bude vypadat trh s vajíčky, je nutné uvést, že vajíčka produkovaná v obohacených klecích se prodávají za 2,80 až 3,20 Kč při současné ceně obilovin a dalších komponentů krmných směsí. Vajíčka ve voliérách (otevřené klece, kde slepice může vyskočit na zem a zase se vrátit do klece) jsou v cenách v průměru o cca 40 až 50 haléřů vyšší. Tedy při prodeji v maloobchodě bude cena kolem 4 Kč za kus. Ale pokud dojde do roku 2025 nebo 2027 k likvidaci obohacených klecí a nahrazení veškeré této technologie obohacených klecí voliérami, bude nutné vedle nové technologie, cena cca 6 mld. Kč, zaplatit ujmu a způsobené ztráty chovatelům ve výši minimálně 3 až 4 mld. Kč,“ řekl Jandejsek a závěrem také vysvětlil technologie chovu na podestýlce bez voliérových technologií a chovu pod širým nebem.

Ten také podotkl, jak to dopadlo po podobně agilní kampani v sousedním Rakousku. Lidé si tam mohou koupit pouze vejce z volných chovů, ale k dalšímu zpracování jsou běžně kupována vejce z klecí, protože to nikdo nezakazuje. „Chceme našim lidem lhát a nutit je, aby kupovali vajíčka jenom z volných chovů, ale v potravinářských výrobcích budou jíst vajíčka z klecí, tak jak je tomu v Rakousku? Tam jsou v maloobchodě k dostání jenom vajíčka z voliér a volných chovů, avšak ve výrobcích jsou vajíčka z chovů klecových," líčí.

Lidé by podle Jandejska měli mít možnost si vybrat sami, a ne být nuceni ke spotřebitelskému jednání dramatickými televizními reportážemi. „Buďme hospodáři a nechme naše spotřebitele vybrat si, kolik chtějí vajíček z voliérových chovů, kolik z hal bez voliér a kolik z volných chovů za uvedené ceny a nastavme logický přechod od obohacených klecí k voliérám. Procenta jednotlivých chovů si určí spotřebitel. Mějme ohled na náš státní rozpočet a udržení soběstačnosti. Mějme ohled na přání našich obyvatel, na ochranu životního prostředí (při dovozech je jasně vyšší uhlíková stopa) a na zdraví nás všech,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …