Nehodlám být divákem, řekl v posledním projevu Klaus. Jde prý o mnoho

07.03.2013 20:59

Václav Klaus měl svůj poslední projev ve funkci prezidenta. Mluvil o evropské integraci či amnestii, o níž řekl, že by ji vyhlásil znovu i přes potíže, které má. Také podle svých slov neodejde zcela z veřejného života. "Nehodlám být pouhým divákem, když jde o tak mnoho," řekl.

Nehodlám být divákem, řekl v posledním projevu Klaus. Jde prý o mnoho
Foto: Repro Foto: ČT
Popisek: Václav Klaus při svém posledním prezidentském projevu v České televizi

 

Hlavními tématy posledního projevu Václava Klause jakožto prezidenta byla evropská integrace, amnestie, žaloba na něj pro velezradu a jeho budoucí počínání, až ho na Hradě po inauguraci vystřídá Miloš Zeman.

Jak sám Klaus prohlásil, bylo mu ctí vykonávat funkci prezidenta České republiky a za každou cenu se snažil směřovat k jejímu zachování jako suverénního státu. „Jako státu, který ctí odkaz generací, které ho v minulosti vytvořily,“ dodal Klaus.

„Snažil jsem se vystupovat proti rostoucí síle a moci byrokracie a proti zesilující regulaci našich životů, ať už má původ domácí nebo evropský,“ načal evropské téma. K integraci v rámci Evropské unie se během deseti let, kdy byl prezidentem, vyjadřoval nespočetněkrát.

„Snažil jsem se upozorňovat, i když to někteří nechtěli slyšet, na rizika evropské integrace,“ připomínal Klaus. Podporoval prý obraz Česka jako sebevědomé země, která nepodléhá komplexům země malé.

„Snažil jsem se být hlavou státu, která netráví svůj čas výlučně na Pražském hradě, ale je trvale v kontaktu s občany české země,“ poukázal na další činnosti, které vykonával – například navštěvování různých koutů republiky. Vždy ho prý těšilo, že na místě zjistil, jak je realita života daleko pozitivnější, než jak se snaží lidem vsugerovat senzace chtivá média.

„Nemohu říct, že jsem v tom všem uspěl,“ řekl a zmínil, že mu někdy ani nebylo přáno uspět. Také podle svých slov ne vždy jasně vysvětlil, co kterým krokem zamýšlel.

Krátce se zastavil i nad vládami, které se během jeho prezidentování vystřídaly. „Několika hrozícím vládním krizím se mi podařilo zabránit,“ prohlásil Klaus a dodal, že jmenoval šest vlád a 32 nových členů vlád.

Mírně se pustil i do Ústavního soudu, u něhož je mu někdy vyčítáno, že zanedbával pravomoc navrhování ústavních soudců. „V roce 2009 došlo k zásahu, který v demokracii není obvyklý,“ vzpomínal Klaus na volby, které byly krátce před dobou konání zrušeny právě Ústavním soudem. Další se konaly až téměř za rok.

„Do Poslanecké sněmovny vstoupily zcela nové politické strany, které jak se ukázalo, na takovou roli nebyly připraveny. Poznamenalo nás to dodnes,“ poukázal na Věci veřejné a jejich nynější „odnož“ LIDEM.

„Složitým se ukázalo i doplňování Ústavního soudu,“ pokračoval Klaus ve svém projevu. „Navrhl jsem řadu kandidátů, které však Senát bez vážných důvodů odmítl,“ dodal. Složení soudu proto podle svých slov nemohl výrazně ovlivnit. Navíc poznamenal, že se Senát snažil z ÚS udělat třetí komoru Parlamentu, která by byla jednobarevná – což byl důvod, proč byli jeho kandidáti odmítání.

Následně se pozastavil i nad více než dva měsíce starou amnestií. Z ní se prý stala mediální karikatura založená na myšlence, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou. Jejím jediným účelem je ho očernit.

„Vrchol toho je žaloba schválená před několika dny v Senátu,“ dodal Klaus s tím, že to je jedna z nejodpornějších pomluv, jakou během své politické kariéry zažil. „Přesto bych s touto zkušeností amnestii vyhlásil znovu,“ dodal. Amnestii prý cítil jako druhou šanci, kterou propuštěným vězňům dal – což cítil jako povinnost. „Zvítězit v tomto nerovném klání jednou provždy nelze,“ zalitoval.

Na závěr naznačil, že nehodlá odejít z veřejného života, když řekl, že se bude i nadále snažit přispívat k lepší budoucnosti. „Nehodlám být pouhým divákem, když jde o tak mnoho,“ uvedl s tím, že nehodlá nikoho zklamat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nesouhlasím s politikou vlády“. Slovenský atentátník na policejním videu

21:13 „Nesouhlasím s politikou vlády“. Slovenský atentátník na policejním videu

Útočník na premiéra Roberta Fica Juraj Cintula z Levic na krátkém videu, které zřejmě vzniklo po zat…