Nějak moc utrácíš, předsedo! BIS přispěla do věci Kapsch, píše tisk

19.03.2019 8:32

Do kauzy výběru mýta v České republice je zavedena i Bezpečnostní informační služba (BIS). Právě ona upozornila policii, že může být cosi shnilého v soutěži na výběr nového či staronového provozovatele mýtného systému v Česku. Podle MF Dnes se BIS zdálo, že ředitel Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj moc utrácí.

Nějak moc utrácíš, předsedo! BIS přispěla do věci Kapsch, píše tisk
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek ve Sněmovně prohlásil, že ač není ministrem dopravy, rozhodl se  řešit výběr mýta v České republice. Sám si k tomu vzal mandát a sešel se prý jak s lidmi od firmy Kapsch, tak se šéfem Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jenže tím se dostal do hledáčku policie, protože strážci zákona se zajímali o šéfa ÚOHS Petra Rafaje. Proč právě o něj? Bezpečnostní informační službě se totiž zdálo, že Rafaj začal hodně utrácet.

„Rafaj je přitom podezřelý z korupce. Vyplývá to z příkazu k domovní prohlídce u prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který měl být podle policie prostředníkem mezi Rafajem a šéfem tuzemské pobočky společnosti Kapsch Karlem Feixem, jenž je v případu rovněž podezřelý. Podle detektivů mohl Rafaj ve prospěch Kapsche, který prohrál tendr na provoz mýta, ovlivňovat rozhodnutí antimonopolního úřadu,“ píše úterní MF Dnes.

Petr Rafaj a spolu s ním i místopředsedkyně ÚOHS Eva Kubišová či ředitel firmy Kapsch jsou podezřelí ze spáchání korupčního zločinu.

Mýtný systém je prý natolik důležitý, že se o tahanice okolo nové zakázky na nového provozovatele tohoto systému začala zajímat právě i BIS. „Konkrétně se vyjadřovat nemůžeme, ale v obecné rovině mohu potvrdit, že mýtný systém patří mezi významné ekonomické zájmy státu, a tedy patří i do působnosti BIS,“ uvedl mluvčí služby Ladislav Šticha.

Je možné, že místopředseda ANO Faltýnek na Rafaje naléhal, aby ve věci mýtného systému rozhodl tak, jak si žádá firma Kaspch. Schůzku měl domluvit dnes obviněný Jiří Švachula, bývalý člen hnutí ANO a politik městské části Brno-střed. Jak Faltýnek, tak Rafaj odmítají, že by během jejich schůzky zaznělo cokoliv, co by připomínalo nelegální činnost.

Deník poukázal na to, že Rafaj si vydělává měsíčně 140 tisíc korun hrubého, ročně si celkově může přijít až na milion a čtvrt.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mohl jich zabít ještě mnohem víc! Dusno po vraždách v Ostravě. Odborníci odhalili závažné problémy

6:52 Mohl jich zabít ještě mnohem víc! Dusno po vraždách v Ostravě. Odborníci odhalili závažné problémy

V úterním Duelu Jaromíra Soukupa promluvili bezpečnostní expert Andor Šándor a konzultant izraelské …