Nejdražší pacient stál VZP loni 46 milionů. Trpí špatnou srážlivostí krve

26. 4. 2014 14:42

Nejdražším pacientem, jehož léčbu v loňském roce proplácela Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), byl osmapadesátiletý muž s hemofilií. Pojišťovnu jeho léčení přišlo na 46 milionů korun. Informoval o tom server iHNed.cz s odvoláním na žebříček nejnákladnějších pacientů, který VZP zveřejnila. Z něj vyplývá, že za dvacítku nejdražších pacientů pojišťovna zaplatila přes 285,4 miliony korun.

Nejdražší pacient stál VZP loni 46 milionů. Trpí špatnou srážlivostí krve
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP

Možná poněkud překvapivé je, že mezi první dvacítkou nejnákladnějších pacientů nejsou lidé trpící nádorovými onemocněními, ale hemofilií – což je špatná srážlivost krve – a také poruchami metabolismu či arteriální hypertenzí.  

„Zhruba 95 procent všech nákladů na uvedenou skupinu pacientů tvoří výdaje za léky, přes 273 milionů korun,“ citoval server mluvčího VZP Oldřicha Tichého.

Z celkových 46 milionů, které stála léčba nejnákladnějšího pacienta, tvořily nejdražší položku právě léky - více než 43 milionů.

Server s odvoláním na tiskové oddělení VZP vysvětlil, že v tomto případě tvoří drtivou většinu nákladů léčiva s názvem NovoSeven a Feiba, u kterých jedno balení stojí od 23 do 86 tisíc podle síly účinné látky. „NovoSeven se používá ve velkých množstvích u život ohrožujících krvácení nejen u hemofiliků, které se nedá jinak zastavit. Ostatní náklady jsou marginálie,“ uvedla Kateřina Filipiová z tiskového oddělení VZP.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“

12:56 Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“

Expert na ruské dezinformace a propagandu Jakub Kalenský, jenž nedávno na půdě Kongresu USA prohlási…