Nejdříve brutální rvačka, pak znásilňování. Mladí uprchlíci se zase předvedli a dánští politici už jich mají plné zuby

05.08.2016 7:40

Před čtrnácti dny na sebe mladí imigranti z dánského azylového centra Tullebolle upoutali pozornost hromadnou a velmi brutální rvačkou přímo na fotbalovém hřišti. Jen několik dní poté několik z nich znásilňovalo.

Nejdříve brutální rvačka, pak znásilňování. Mladí uprchlíci se zase předvedli a dánští politici už jich mají plné zuby
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Prchají před Islámským státem. On, Snamdin Nurihasan a ona, Henadi Shibli.

Policie obvinila ze sexuálního napadení šestnáctileté dívky tři chovance azylového centra Tullebølle, kteří se tohoto trestného činu měli dopustit v průběhu hudebního festivalu Langelands na dánském ostrově Funen. Sexuální obtěžování však na policii ohlásilo celkem devět dívek a jedna z žen byla dokonce znásilněna dalšími dvěma mladými migranty. Oba údajní násilníci však byli po nočním výslechu propuštěni na svobodu.

Jeden z organizátorů festivalu, Allan K. Pedersen, uvedl, že lidi působící v azylovém centru jej osobně ubezpečili, že mají mladé migranty pod dohledem. To se však bohužel vzhledem ke spáchaným trestným činům neprokázalo. „Když jsme jim však sdělili, že si mají chlapce vyzvednout, vůbec nevěděli, kolik se jich v blízkém okolí pohybuje. Myslím, že jejich postoje byly v tomto ohledu až příliš liberální,“ stěžoval si Pedersen v médiích.

Ředitelka azylového centra Sisi Eibye chování svých chovanců sice rezolutně odsoudila, ale zároveň poukazovala na skutečnost, že ona ani její kolegové nemají žádné prostředky, jak mladé migranty zadržovat v centru či je jinak postihovat a trestat. „Nemůžeme je násilím držet pod zámkem. Jediné, co můžeme udělat, je nahlásit na policii, pokud jsou pryč déle než jeden den,“ uvedla ředitelka azylového centra Tullebølle.

Vzhledem k opakovaným problémům s mladými migranty volají dánští politici po zpřísnění režimu v azylových centrech. Zejména představitelé opozičních stran jsou přesvědčeni, že by provinilci z řad mladých migrantů měli být potrestáni v případě překročení zákona i tím, že by byli omezeni na svobodě pohybu. Tento týden vládní socialisté podpořili zákon navrhovaný opoziční Dánskou lidovou stranu, podle kterého by policie mohla v rámci trestu zakázat migrantům opouštět azylové centrum.

S tímto postupem souhlasí ústy svého mluvčího také dánský migrační úřad. „Politice by měla mít nějakou možnost vydávat zákazy vycházení z azylového centra, pokud se jeho chovanci dopustí protizákonného jednání,“ uvedl Martin Henriksen s tím, že by však měl být tento zákaz omezen jen pro osoby mladší osmnácti let. Naopak mluvčí lidovců Trine Bramsen je přesvědčena, že věková hranice je zbytečná. „Je nesmysl, aby se násilníci z řad migrantů volně pohybovali ve společnosti. Události z festivalu Langelands se nesmí opakovat,“

reklama

autor: pro

Tomio Okamura byl položen dotaz

Mandát

Dobrý den, úmrtí pana Bašty je mi líto. Ale jak jsem se dočetla, on byl dlouhodobě vážně nemocný a mandát už nevykonával více jak rok. Přijde vám v pořádku, že takový politik (nemyslím tím jen pana Baštu, ale obecně) pobírá náhrady? Vy pořád tvrdíte, jak se tu plýtvá našimi penězi a toto podle vás n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

15:55 Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

Po poslední superdebatě lídrů pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, kterou vysílala CNN P…