Nejdůvěryhodnější politici jsou prý Babiš a Sobotka. Zato Schwarzenberg, Kalousek, Okamura a Filip...

01.10.2015 16:47

Z představitelů sněmovních politických stran Češi i v září nejvíc věřili ministrovi financí a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a premiérovi a předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Důvěra v ně ale proti květnu klesla. Negativně lidé vnímají místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska a někdejšího šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamuru, který na jaře založil stranu Svoboda a přímá demokracie. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Nejdůvěryhodnější politici jsou prý Babiš a Sobotka. Zato Schwarzenberg, Kalousek, Okamura a Filip...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka

Z politiků zařazených do výzkumu věří Babišovi 53 procent lidí, Sobotkovi 49 procent. Důvěra v Babiše ale od květnového průzkumu klesla o dva a v Sobotku o čtyři procentní body. Ostatním politikům věří méně něž 40 procent obyvatel Česka. Největší důvěru z nich měli v září místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Věřilo jim 34 procent lidí.

Při srovnání kladného a záporného hodnocení převažují vyjádření důvěry jen u Babiše, Sobotky a Roithové. "Mezi politické osobnosti, které jsou vnímány dotazovanými občany spíše negativně (nedůvěru jim vyjádřilo více než 50 procent dotázaných), patří Miroslav Kalousek, Tomio Okamura, (předseda KSČM) Vojtěch Filip a (šéf TOP 09) Karel Schwarzenberg," uvedli autoři průzkumu. Okamurovi ovšem proti minulému průzkumu nejvýrazněji vzrostla důvěra, zvýšila se o šest procentních bodů na 30 procent.

Lidé mohli hodnotit 29 čelných představitelů stran zastoupených ve Sněmovně. Do výzkumu CVVM zařadilo politiky s formálně nejvyššími stranickými funkcemi, tedy všechny předsedy stran a také některé místopředsedy a šéfy poslaneckých klubů. Tazatelé se mezi 7. a 14. zářím ptali 994 lidí ve věku od 15 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ve škole politicky vychovat. Dominik Hašek se nedal a rozmázl to

9:38 Ve škole politicky vychovat. Dominik Hašek se nedal a rozmázl to

Obrázky ze škol opět oživily diskusi, jak moc a zda vůbec by se ve škole měla řešit politika. Poslan…