Nejen covidové zakázky. Šlachta chce vyšetřit ještě něco zásadního

30.07.2021 20:58

Lídr hnutí Přísaha Robert Šlachta chce prosadit vznik vyšetřovací komise ke covidovým zakázkám. „Pro mě je zásadní, abychom se po volbách bavili o zastavení kradení peněz. A abychom prověřili, co se v Česku poslední dva roky dělo,“ prohlásil Šlachta, který chce také vyšetřit, zda Úřad pro zahraniční styky a informace varoval vládu před příchodem koronavirové nákazy do České republiky s odkazem na dění v Číně nebo Itálii.

Nejen covidové zakázky. Šlachta chce vyšetřit ještě něco zásadního
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Robert Šlachta

Šlachtovi vadí, že současná opozice sice dlouhodobě mluví o vyšetření covidových zakázek, ale zatím se nebyli schopni na ničem domluvit. „Všichni mluví o korupci a veřejných zakázkách. Existoval blok stran včetně Pirátů, který chtěl prosadit sněmovní schůzi ke covidovým zakázkám. Jenže nebyli schopní se sejít v dostatečném počtu poslanců, aby vytvořili vyšetřovací komisi, přitom měli plnou pusu tvrzení, jak chtějí potírat korupci. Pro mě je zásadní, abychom se po volbách bavili o zastavení kradení peněz. A abychom prověřili, co se v Česku poslední dva roky dělo,“ prohlásil Šlachta v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Jedním z jeho cílů po volbách je proto právě zřízení sněmovní vyšetřovací komise. „Mám sice velmi negativní zkušenosti se sněmovní vyšetřovací komisí k policejní reorganizaci z roku 2016, ale existuje možnost, aby si komise přizvala na pomoc odborníky, což poslanci příliš nevyužívají. My říkáme, že pokud vyšetřovací komise vznikne, přizveme si analytiky, kteří mapovali finanční toky a dokážou rozklíčovat, kdo stojí za firmami a zakázkami,“ má jasno Šlachta s tím, že už nyní přesně ví, které odborníky by oslovil.

Anketa

Je nutné nařídit očkování proti covidu-19 v Česku jakožto povinné?

9%
89%
hlasovalo: 18632 lidí
Šlachta ovšem nechce prošetřit jen podezřelé zakázky, ale chce covidovou situaci dle svých slov zanalyzovat komplexně. „Chtěli bychom to vzít už od loňského ledna, kdy se začalo o covidu v Evropě mluvit. Stát má bezpečnostní složky a zpravodajskou službu, která má získávat informace ze zahraničí – Úřad pro zahraniční styky a informace. Zajímalo by mě, jestli například ÚZSI avizoval Ministerstvu vnitra a vládě, co se v té době dělo v Itálii, Rakousku a v Číně, abychom se připravili,“ pokračoval Šlachta s tím, že se nepochopitelně ještě v únoru vyvážely roušky do Číny, ačkoliv v Itálii už byla situace velmi vážná.

Hnutí Přísaha kritici často vyčítají, že doposud není jasné, s kým by se mohlo spojit po volbách. Podle Šlachty zatím není na takové úvahy čas, protože Přísaha nemíří do vlády. „Chceme se dostat do Sněmovny, abychom prosazovali náš program. Chceme podporovat věci podle programu. Když budou mít Piráti dobrý protikorupční program, na kterém se shodneme, Přísaha nebude mít problém jej podpořit. Dobré nápady chceme podpořit i u ANO a SPD,“ tvrdí Šlachta, že nic není předem dáno, a bude záležet, kdo bude ochotný podpořit program Přísahy.

Lídr Přísahy také vyvrací fámy, že je jakýmsi „béčkem“ hnutí ANO, jelikož pro něj pracují i stejní marketingoví specialisté. „Oni ale nepřišli od ANO. Zuzka Gedeonová se vrátila po třech letech pobytu v USA. Následně pracovala na kampani na Slovensku. Já se k ní dostal až loni na podzim. ANO v tom nefigurovalo. Dozvěděl jsem se o tom až zpětně, že pro ně pracovala. Ona si přivedla Martina Štěpanovského,“ vysvětloval Šlachta s tím, že dobrých marketérů není v české politice tolik.

Mgr. Robert Šlachta

  • PŘÍSAHA Roberta Šlachty
  • mimo zastupitelskou funkci

Navíc lidé od ANO pracují i pro jiné politické subjekty, což ale podle něj média neřeší. „Zajímavé je, že nikdo například neřeší, že Anna Shavit, která také dělala pro Babiše, je nyní u lidovců a pomáhá koalici SPOLU. Nikdy v životě jsem nikomu žádné béčko nedělal. Už jsem slyšel, že Přísahu staví Babiš, Bárta, Hrdlička, že je za námi PPF. Musel bych být jinak blázen, abych tomu dával tolik ze sebe a své jméno. Garantuji, že jsou to nesmysly,“ odmítá kritiku Šlachta.

V rámci nového hnutí se na nejvyšších postech objevují zejména Šlachtovi spolupracovníci od policie, jako Tomáš Sochr nebo Jiří Komárek. „Vždy, když se mě ptají, jestli může být bývalý plukovník dobrý politik, odpovídám: A proč by nemohl? Když může být dobrým politikem například bývalý podnikatel, lékař nebo učitel, může jím být i polda. Ale abychom to rozbili, že to není jen o policii, tak v Plzni bude kandidovat žena. Domnívám se, že budeme mít vůbec nejvíc žen na kandidátkách. V Plzni bude lídryní Nicole Fryčová, která je expertkou na začleňování osob se zrakovým postižením,“ představil své lídry Šlachta s tím, že dalšími ženami budou Karolína Kubisková na Vysočině, Zdeňka Víchová v Pardubickém kraji nebo Jaroslava Pauchová v Libereckém kraji.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

8:24 Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

Hostem úterních Událostí, komentářů byl premiér Petr Fiala. Nejdříve oznámil, že co bude s vyhláškou…