Nejen u nás se ,,peče" vláda: Čtěte, co se děje v Itálii po volbách, které zarmoutily EU

26.04.2018 8:53

Situaci v Itálii pro Parlamentní listy popisuje Monika Pilloni, která je členkou vítězného hnutí LEGA Mattea Salviniho. Hovoří mimo jiné o vzniku koalice po parlamentních volbách.

Nejen u nás se ,,peče" vláda: Čtěte, co se děje v Itálii po volbách, které zarmoutily EU
Foto: Repro Youtube
Popisek: Matteo Salvini

Pro připomenutí: Senátní a parlamentní volby – 04. 03. 2018
 
LEGA, 17,60 % (Matteo Salvini) v koalici společně s Forza Italia; 14,03 % (Silvio Berlusconi); Fratelli d´Italia, 4,35 % (Giorgia Meloni) a Noi con Italia-Udc, 1,30 % (Raffaele Fitto). Tvoří společně koalici PRAVICOVÝ STŘED. V POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ dostali dohromady 37 % a v SENÁTU 37,49 %.

Movimento 5 stelle dostalo v POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ 32,66 % a v SENÁTU 32,22 %.

Partito democratico, 18,81 % (Matteo Renzi); Lista Civica Popolare (Beatrice Lorenzin), Italia Europa Insieme (Giulio Santagata) + Europa (Emma Bonino) s podporou Centro Democratico (Bruno Tabacci) tvoří společně koalici LEVICOVÝ STŘED a všichni dohromady dostali v POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ 22,85 % a v SENÁTU 22,99 %.

Ve středopravicové koalici je nejsilnější strana Lega ( známá jako Lega nordneboli Liga severu) – velice si vzhledem k minulosti polepšila.

Ve středolevicové koalici je nejsilnější strana Partito democratico neboli (exvládnoucí) Demokratická strana, která v preferencích vzhledem k minulým volbám drasticky klesla. 

Co se týče Movimento 5 stelle neboli Hnutí 5 hvězd, tak jak jsem předvídala, v zemi s tak vysokou nezaměstnaností – především na jihu –  tak jim mnoho lidí „skočilo na slib zaručeného občanského příjmu“ ve výši 780 euro – neboli platu bez práce, který se samozřejmě nekoná. Toto hnutí volilo 50 % nezaměstnaných, 31 % žen v domácnosti a 49 % studentů (mladická nezaměstnanost se v Itálii pohybuje okolo 40 %). 

V těchto volbách byla vysoká účast. Jih Itálie přes 30 %, střed a zbytek Itálie přes 70 %. Nejvyšší účast voličů byla v kraji  Veneto (Benátsko),Trentino-Alto Adige,  Emilia-Romagna, a to až přes 80 %.

To jsou konkrétní data, všechno ostatní je stále ještě nejasné.  

https://it.wikipedia.org/wiki/Elezioni_politiche_italiane_del_2018

Sestavení vlády 

To je po volbách, kdy se volilo dle volebního zákona „Rosatellum“, který navrhl člen Demokratické strany Ettore Rosato. Bylo skoro jasné, že tento volební zákon nebude umožňovat prakticky výhru nikomu a skutečně většinového bonusu nedosáhl nikdo.

Poslanecká sněmovna má 630 křesel. K tomu, aby byla zajištěna majorita, musí strana nebo koalice dosáhnout 316 křesel.  

Středopravice jich má 265, Hnutí 5 hvězd 227 a středolevice 122.

Senát má  315 křesel.  K tomu, aby byla zajištěna majorita musí strana nebo koalice dosáhnout 158 křesel.  

Středopravice jich má 137, Hnutí 5 hvězd 112 a středolevice 60.

Je tedy jasné, že středopravici chybí mnohem méně křesel než ostatním. To je důležitý fakt při pokusu sestavení vlády.

Jak to tedy doopravdy probíhá?

Středopravicová koalice v čele se Salvinim, jak to tak vypadá, dodrží koaliční smlouvu, která byla podepsána před volbami a se kterou se středopravice voleb zúčastnila.

Nejedná se pouze o sestavení vlády jako takové, ale jedná se také o „regionání vlády“, kde spolupráce funguje, a proto to nevypadá, že by Lega chtěla tuto spolupráci přerušit.

Hnutí 5 hvězd při vyjednávání chtělo –  dle některých zpráv v novinách, televizi a dle některých prohlášení, aby se Lega odtrhla ze středopravicové koalice s Berlusconim a s Meloni. Kandidát na Premiéra Luigi di Maio (bývalý prodavač popkornů na fotbalovém stadioně v Neapoli) se doposavad naparoval, cítil  se všemocný a kladl všelijaké podmínky... Zřejmě si asi neuvědomil, že ve volbách s Hnutím 5 hvězd skončil na druhém místě!

Matteo Salvini vyloučil jakoukoli koalici ve vládě s levicí, která uvedla zemi do nynějšího dramatického stavu, což by zase asi nevylučoval Berlusconi, protože by mu to možná bylo milejší než „hvězdičkáři“.

Lega by se raději pokusila o spolupráci s tím, kdo stanul z hlediska počtu preferencí na druhém místě, což je Hnutí  5 hvězd, ovšem jen proto, že respektuje demokratický hlas lidu, ale to zase odmítá Berlusconi. V případě Předsedy Sněmovny do té doby asi nebylo nemožné se chtít dohodnout se Salvinim, ale jelikož  je s Legou ve středopravici také Berlusconi, tak to nijak nedopadlo.

Berlusconi se k tomuto tématu dokonce vyjádřil tak, že by raději nechal neschopné lidi z Hnutí 5 hvězd mýt ve svých firmách záchody. Po tomto jeho vyjádření karikaturisté nelenili...

Napříkled v Corriere della sera je Giannelliho karikatura (4/24), kde je namalovaný Berlusconi a v jeho myšlenkovém obláčku je namalovaný lídřík 5 hvězd, jak vytírá záchody... a s nápisy: Berlusconi navrhuje KABINET DI MAIO.

https://www.corriere.it/foto-gallery/la-vignetta/18_aprile_01/vignetta-giannelli-aprile-2018-7e8d1528-3574-11e8-b2e5-b255d4399dd5.shtml

Další povedená karikatura je publikována v ilGiornale. Autorem je Alfio Krancic a  je na ní prezident Mattarella jak hledí na tabuli, kde má schéma a zkratky politických stran s šipkami – kdo se s kým navzájem vetuje a má v tom prostě hokej... Pod karikaturou je napsáno  KŘIŽUJÍCÍ VETA ... 

Poznámka: Alfio Krancic mi dal osobně souhlas  publikovat kdekoliv a jakoukoliv jeho kresbu.

18. 04. 2018 Průzkumný mandát na sestavení vlády předsedkyně senátu  – Maria Elisabetta Alberti Casellati – členka Forza Italia

Prezident Mattarella – protože nikdo neměl majoritní bonus – dal 18. dubna průzkumný mandát na sestavení vlády osobě v nejvyšší funkcí, což je Předsedkyně senátu Maria Elisabetta Alberti Casellati.  Ta se měla pokusit sestavit vládu, ale vypadá to, že jednání nedopadla úspěšně. Casellati je členkou strany Forza Italia, ale to by neznamenalo, že by v případě úspěchu byla právě ona premiérkou. Tato funkce v případě průzkumného mandátu může  být v průběhu jednání nabídnuta i jiné osobě...  Jednání bohužel nebyla úspěšná.

http://www.lastampa.it/2018/04/18/italia/politica/alle-casellati-da-mattarella-per-lincarico-esplorativo-Wb0RKoku3qfkvnNuc5ZSgJ/pagina.html

http://www.repubblica.it/politica/2018/04/20/news/centrodestra_m5s_flop_ronzulli_quirinale_casellati-194359528/

Co se týče italské Demokratické strany, tak ta se doposud k nynější situaci moc nevyjadřovala. Proslýchalo se, že někdo z členů by možná uvítal spolupráci s Hnutím 5 hvězd, a na druhou stranu někdo z členů Hnutí 5 hvězd by tuto alianci akceptoval. Někdo by zase preferoval alianci se středopravicí a někdo by žádnou alianci nechtěl a raději by se zhostil úlohy opozice. Veřejně ale PD jakoukoliv spolupráci s Hnutím 5 hvězd odmítalo. Tedy až do chvíle, kdy Mattarella pověřil  mandátem  člena hvězdiček ...

23. 04. 2018 Průzkumný mandát na sestavení vlády předsedy senátu – Roberto Fico –  člen Hnutí 5 hvězd

Prezident Mattarella, po neúspěchu jednání o sestavení vlády předsedkyní senátu, předal v pondělí  štafetu další nejvyšší  funkci a to je předseda sněmovny – Roberto Fico. Ten je členem Hnutí 5 hvězd. 

Situace vyvrcholila v pondělí odpoledne, po předání průzkumného mandátu Robertovi Ficovi z 5 hvězd.  

Prezident Mattarella si totiž dovolil navrhnout, aby vedl jednání s bývalou vládnoucí Demokratickou stranou (jíž je sám členem).

Tento návrh považuje většina občanů za nehorázný.  

Mnoho občanů trne při pomyšlení, že by Hnutí 5 hvězd mohlo dát dohromady vládu s levicí, která tuto zemi dovedla ke zkáze a která ve volbách jasně prohrála. Ozývá se všeobecné pohoršení, kdyby se to takto podařilo, tak by nebylo respektováno rozhodnutí voličů, kteří dali při volbách 4. března, nejvíce hlasů středopravici.

Demokratická  strana  tedy začala vysílat signály, že by se za určitých podmínek s hvězdičkama možná bavit mohla, ale to by se musel vyšachovat ze hry Salvini.  Poražený klade podmínky?

Proti tomuto spojení se bouří také mnoho podporovatelů 5 hvězd. Na jejich adresu se spustilo spousta urážek a hrozeb od vlastních aktivistů: „Jste nechutní zrádci, nikdy už vás nebudeme volit...“

Salvini, leader  středopravice (protože Lega dostala největší počet hlasů z celé koalice) se k tomu vyjádřil, že to si z nás snad „dělají srandu“...  Kdyby se něco takového mělo stát tak vyjdeme v Římě do ulic ...

Upadající lídříček Di Maio, už si není tak jistý v kramflecích, protože během 50 dnů již spadl o 13,3% ...  

Čerstvý neúspěch Hnutí 5 hvězd v regionálních volbách

Volby na post prezidenta regionální vlády v Molise probíhaly v neděli 22. Dubna.

V Molise vyhrál středo-pravicový kandidát Donato Toma, který si udržel určitý náskok nad kandidátem Hnutí 5 hvězd. Vítěz Donato Toma má 43,46%. Andrea Greco z Hnutí 5 hvězd má 38,50% a  středo-levicový  kandidát Carlo Veneziale dostal 17,10%.

29. dubna budou probíhat volby prezidenta regionální  vlády a regionální rady ve Friuli Venezia Giulia.

http://www.ansa.it/sito/notizie/politica/2018/04/22/regionali-seggi-aperti-dalle-7-in-molise_be480de3-0e96-488c-aa4a-1bc5c22bd3b9.html

Je zde vládní nestabilita a nejistota.  Jde o vůli tu vládu složit, opravdu záleží jenom na dohodě, ale je jasné, že každá strana má nějakou svoji programovou linii a styčné body, a tak nikdo nechce ustupovat ...

Tedy, když se mluví o programové linii a styčných bodech, tak to se moc netýká Hnutí 5 hvězd, které svůj program během jejich existence mění dle potřeby ... Hnutí 5 hvězd ho změnilo  dokonce znovu i po volbách – je  jasné, že to, na co důvěřivé lidi nalákali,  dodržet nemohou – a proto z jejich publikovaného programu zmizela právě ta lidem předhozená návnada – neuskutečnitelný slib občanského platu ve výši 780 euro měsíčně.  Dále je smazáno - Legou odjakživa navrhované zrušení důchodové reformy Fornero – které bylo Hvězdičkama okopírováno, což dělají často... V minulosti došlo například ke kopírování  postoje k euru. To se mezitím „u hvězdiček“ opět několikrát změnilo.

V těchto hodinách probíhají tiskem a na sociálních sítích odkazy na veřejné výroky před volbama.

Například jak Roberto Fico před časem bouřlivě zaútočil na Demokratickou stranu: „Je to nepřítel číslo jedna, nikdy se s ní nespojíme“. 

Nyní se muzika jaksi změnila, ale kdo ví, co na to ti druzí, protože Renzi například 25. 04. 2018 při oslavách osvobození Itálie sondoval ve Florencii na náměstí Santa Croce u svých voličů, jestli chtějí vládu s Hnutím 5 hvězd a odpověď zněla, že NE.

Ve čtvrtek bude totiž Hnutí 5 hvězd jednat s  Demokratickou stranou a bez středopravice. Proti tomuto spojení se bouří také mnoho podporovatelů 5 hvězd. Na jejich adresu se spustilo spousta urážek a hrozeb od vlastních aktivistů: „Jste nechutní, zrádci, nikdy už vás nebudeme volit...“

Berlusconi: „Hnutí 5 hvězd odmítlo  4,5 milionu občanů, kteří demokraticky hlasovali pro středopravici.“

Salvini: „Ať se Luigi di Maio a  Berlusconi přestanou navzájem hádat. Je třeba se posadit ke stolu a začít pracovat.“ 

Čekáme proto, plni důvěry, že si Di Maio natluče znovu u Demokratické strany nos a doufáme, že Mattarella nevezme vůbec v potaz možnost, založit vládu bez středopravice, která ve volbách zvítězila. 

Jakmile skončí toto divadélko, jsou zde dvě možnosti. Buď se začne u středopravice, jestliže se Salvini, Berlusconi a Meloni domnívají, že dokážou najít v parlamentu majoritu, a nebo nové volby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: red

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opilci. Hřebejk vyjel na neočkované a zklidnili ho

18:52 Opilci. Hřebejk vyjel na neočkované a zklidnili ho

Populární filmař Jan Hřebejk ťal do odmítačů očkování. Přišel vskutku s originálními příměry. Prý je…