Nejmenování Pocheho bylo podle členů ČSSD v Praze trapné

28.06.2018 13:51

Pražští sociální demokraté považují nejmenování europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) ministrem zahraničních věcí za nestandardní a trapné. ČTK to dnes řekli oslovení členové pražské sociální demokracie. Řízením resortu byl pověřen předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Poche bude na Ministerstvu zahraničí působit jako nehonorovaný politický tajemník.

Nejmenování Pocheho bylo podle členů ČSSD v Praze trapné
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Jako důvody nejmenování uvedl prezident Miloš Zeman názory na migraci či jeho minulost údajně spjatou s korupčním prostředím pražské komunální politiky.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nejmenováním Pocheho ministrem zahraničních věcí se dnes odpoledne bude zabývat předsednictvo krajského výkonného výboru ČSSD Praha. „Naši pozici budeme řešit dnes, kdy se musí vyjasnit, jak celá věc ve skutečnosti proběhla a jaké má ústavní implikace, takže zatím je předčasné dělat nějaké závěry,“ uvedl předseda pražských sociálních demokratů Petr Pavlík.

„Celá tato situace mi přijde trapná. Pan Poche měl být včera řádně jmenován ministrem. Vše ostatní je nedůstojné. I přesto, že nebyl pan Poche jmenován, jsem rád, že se bude podílet na tvorbě a řízení zahraniční politiky České republiky, a doufám, že pan premiér tuto situaci co nejrychleji vyřeší,“ řekl poslanec a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

Stejně vidí situaci i radní hlavního města Irena Ropková, podle níž situace poškozuje dobré jméno Česka v zahraničí i důvěru občanů v ústavní systém. Prezident měl podle ní nominanta sociální demokracie jmenovat. „Pan premiér by měl co nejrychleji nalézt řešení, které bude v souladu s koaliční smlouvou, a ukončit tak tuto trapnou situaci,“ dodala Ropková.

Podle radního Prahy 3 a předsedy Mladých sociálních demokratů Radka Hlaváčka by ČSSD měla na situaci zareagovat. „Pro sociální demokracii a její poslance by měly být události posledních dnů a týdnů především velkým varováním. Potvrdilo se, že spolupráce s ANO a KSČM bude nesmírně náročná,“ řekl.

Hlasování o důvěře by podle zastupitelky ČSSD v Praze 6 Lucie Válové ale nemělo být odloženo. „Může přeci nastat situace (a v minulosti takové nastaly), že ministr nebo ministryně z nějakého důvodu nemůže déle svůj mandát vykonávat a řízením takového resortu je (dočasně) pověřen někdo jiný – v takovém případě přeci také nedochází k žádnému hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře nebo nedůvěře,“ napsala.

Hamáček řekl, že při jmenování vlády nebyla porušena Ústava. Podle ústavního právníka Jana Kysely Ústava nebyla porušena, pokud premiér Andrej Babiš (ANO) po doručení původní nominace Pocheho dodal další návrh, ve kterém místo Pocheho navrhl do čela ministerstva zahraničí Hamáčka. Pokud však Babiš trval na Pochem a Zeman nominaci nevyhověl a navíc jmenoval Hamáčka místo Pocheho, šlo o vážné porušení Ústavy ze strany prezidenta, uvedl ústavní právník. Babiš na dotaz, na základě čeho byl Hamáček řízením Černínského paláce pověřen, neodpověděl s tím, že věc již několikrát komentoval. Zopakoval, že na Hrad doručil jen jeden návrh.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

20:33 Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

Ve středu 21. srpna si na řadě míst České republiky lidé i politici se svými projevy připomněli okup…