Nejnáročnější jsou Lesy ČR. Církve v rámci restitucí bojují s byrokracií

24.08.2013 10:00

Navrácení majetku v rámci církevních restitucí se zpomaluje. Církve odesílají neúplné požadavky či žádají o navrácení majetku z doby před 25. únorem 1948. Církve již odeslaly přes 15 tisíc žádostí, zatím největší problémy mají církve u Lesů ČR.

Nejnáročnější jsou Lesy ČR. Církve v rámci restitucí bojují s byrokracií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem
reklama

"Na dopracování nám Lesy ČR vrací velké množství žádostí. Lesům nestačí dokumetny o tom, že stát majetek ukradl, ale chtějí zdokumentovat celý proces krádeže. Což podle nás není v duchu zákona," řekl například generální ředitel České biskupské konference Tomáš Holub sobotnímu deníku Právo. Sám pražský arcibiskup Dominik Duka na své nedávné schůzce s premiérem Jiřím Rusnokem apeloval na státní aparát a žádal urychlení celého procesu. O největší část lesů má zájem katolická církev.

Mluvčí Lesů ČR Josef Svoboda popřel, že by požadovali více informací a dokumentů, než jaké jsou uvedeny v zákoně. "Lesy ČR rozhodně nemají v úmyslu vytvářet jakékoliv obstrukce při vydávání majetku dle zákona č. 428/2012 Sb.," uvedl Svoboda. Problémy ale čekají i na další církve. Složité dokazování o původu majetku budou mít například Maltézští rytíři na Českolipsku, Cisterciácké opatsví z Vyššího Brodu nebo premonstráti z Teplé a Prahy. Těm ve většině případů chybí potřebné doklady nebo není dohledatelné datum konfiskací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…