Nejnáročnější jsou Lesy ČR. Církve v rámci restitucí bojují s byrokracií

24.08.2013 10:00

Navrácení majetku v rámci církevních restitucí se zpomaluje. Církve odesílají neúplné požadavky či žádají o navrácení majetku z doby před 25. únorem 1948. Církve již odeslaly přes 15 tisíc žádostí, zatím největší problémy mají církve u Lesů ČR.

Nejnáročnější jsou Lesy ČR. Církve v rámci restitucí bojují s byrokracií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem

"Na dopracování nám Lesy ČR vrací velké množství žádostí. Lesům nestačí dokumetny o tom, že stát majetek ukradl, ale chtějí zdokumentovat celý proces krádeže. Což podle nás není v duchu zákona," řekl například generální ředitel České biskupské konference Tomáš Holub sobotnímu deníku Právo. Sám pražský arcibiskup Dominik Duka na své nedávné schůzce s premiérem Jiřím Rusnokem apeloval na státní aparát a žádal urychlení celého procesu. O největší část lesů má zájem katolická církev.

Mluvčí Lesů ČR Josef Svoboda popřel, že by požadovali více informací a dokumentů, než jaké jsou uvedeny v zákoně. "Lesy ČR rozhodně nemají v úmyslu vytvářet jakékoliv obstrukce při vydávání majetku dle zákona č. 428/2012 Sb.," uvedl Svoboda. Problémy ale čekají i na další církve. Složité dokazování o původu majetku budou mít například Maltézští rytíři na Českolipsku, Cisterciácké opatsví z Vyššího Brodu nebo premonstráti z Teplé a Prahy. Těm ve většině případů chybí potřebné doklady nebo není dohledatelné datum konfiskací.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dopadnete jako Fico. Premiér odhalil výhrůžku z EU

11:32 Dopadnete jako Fico. Premiér odhalil výhrůžku z EU

Gruzínský premiér Irakli Kobachidze na sociální síti uvedl, že měl v rámci nátlaku od Evropské unie …