Předseda Svobodných Libor Vondráček tuto otočku okomentoval s ironií: „Mají nás všechny za blbce, nebo za sklerotiky?“ Připomíná, že Svobodní byli proti zákazu od začátku, a varuje před trendem, kdy se důležité otázky svobody a ekonomiky redukují na předvolební marketing.
Premiér Fiala se omluvil voličům za zvýšení daní. Nevěděl prý, že bude válka. Přijímáte jeho omluvu?Anketa
Podle Vondráčka zákaz spalovacích motorů není jen technická otázka, ale symbol hlubších problémů spojených s tzv. Green Dealem, který označuje za „eko-komunistickou regulaci“. Tvrdí, že pod záminkou ochrany klimatu dochází k zásadnímu omezení ekonomické a osobní svobody. V rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že právě Green Deal podle něj „utnul polistopadovou svobodu“ a způsobil růst nákladů pro běžné občany.
Vondráček se inspiruje i v zahraničí, například u argentinského prezidenta Javiera Mileie, který na půdě OSN otevřeně kritizoval nadměrné státní zásahy. Svobodní se podle Vondráčka hlásí k podobné obraně individuální odpovědnosti a trhu bez umělých zásahů.
Změna postoje Spolu přichází v době, kdy se proti zákazu spalovacích motorů staví i některé členské státy EU. Vondráček však varuje, že jde spíše o snahu zachránit klesající volební preference než o upřímnou změnu postoje. Apeluje na voliče, aby si pamatovali, kdo jak hlasoval, a nepodléhali předvolebním obratům.
Podle Svobodných nejde jen o spalovací motory, ale o celkové směřování země. O to, zda budou v politice dominovat svoboda a rozum, nebo regulace a populismus.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný