Nejsou peníze. „Na žácích učitelům nezáleží, netěší se do školy,“ řekl ekonom. Může za to vláda, padlo u Moravce

11.11.2018 15:26 | Zprávy
autor: mp

Hosty druhé hodiny Otázek Václava Moravce České televize byli ministr školství Robert Plaga a ekonomové Daniel Münich a Jan Libich. Ekonomové se shodli na tom, že vláda Andreje Babiše hodně mluví o tom, jak je třeba zemi vrátit na špičku Evropy, ale v praxi dělá hodně pro to, aby se to nestalo. A společnost to premiérovi i dalším politikům stále promíjí.

Nejsou peníze. „Na žácích učitelům nezáleží, netěší se do školy,“ řekl ekonom. Může za to vláda, padlo u Moravce
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Gymnázium Jevíčko v Pardubickém kraji

Pánové debatovali o stavu českého školství. Moravec hned na úvod konstatoval, že kvalita něco stojí, ale současná vláda odložila navýšení platů učitelů. „Peníze všechno nevyřeší, ale bez těch peněz ty problémy budeme řešit jen těžko. Peníze jsou vlastně to nejjednodušší. Musíte je sehnat do rozpočtu a rozepsat je tam tak, aby tam opravdu byly. „Ale my jsme zatím nedokázali řešit ani tenhle nejjednodušší krok,“ upozornil Münich.

Plaga okamžitě oponoval, že sehnat peníze není zdaleka tak jednoduché, ale souhlasil s tím, že více peněz našemu školství opravdu pomůže. Libich okamžitě dodal, že Česká republika ve skutečnosti ještě snižuje výdaje na žáky, což jde zcela proti tomu, co politici proklamují.

„Hlubší problém je to, že společnost si neuvědomuje důležitost vzdělání, neuvědomuje si, jak se nám to vrátí, když budeme investovat do vzdělání,“ kroutil hlavou Libich. „Česká veřejná správa se dívá na správu věcí veřejných příliš krátkodobě. Česká společnost je v tomto ohledu příliš krátkozraká,“ doplnil Münich.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …