Největší průšvih po roce 1989? Kupónová privatizace, míní Češi

20.11.2011 14:56 | Zprávy
autor: qot

Dvacet dva let po sametové revoluci, a Češi jsou, jak se zdá, k jejím důsledkům čím dál skeptičtější. 56 procent respondentů výzkumu společnosti SC&C, který zveřejnily dnešní Otázky Václava Moravce, si myslí, že se česká demokracie nedá srovnávat s tou západní. Jen 12 procent lidí se přitom domnívá, že naše demokracie je s tou západní jednoznačně srovnatelná.

Největší průšvih po roce 1989? Kupónová privatizace, míní Češi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Za největší přínos sametové revoluce lidé označili zvýšení nabídky zboží, které si pochvaluje 92 procent dotázaných. Čechům se lidí i otevření hranic či širší nabídka kultury. Negativně lidé naopak hodnotí kvalitu mezilidských vztahů a práci úřadů. Za největší fiasko pak označili kuponovou privatizaci.

S hlasem lidu se ztotožňuje i senátor Jiří Dientsbier. „I já jsem očekával, že všechno půjde mnohem lépe a snadněji. Politika není službou veřejnosti, ale příležitost kořistit. Neříkám, že to platí stoprocentně," uvedl v dnešních Otázkách v narážce na četné korupční kauzy, se kterými se současná i minulé vlády potýkají. Zdůraznil však, že pozitiva sametového převratu nad negativy stále jednoznačně převládají.

V tom se shodne i se současným ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS). Ten uvedl i jeden z důvodů současné celospolečenské skepse: Lidé si nedostatků politické reprezentace daleko lépe všimnou, neboť jsou politici podrobování neustálému dohledu svobodných médií.

Korunovaný průšvih

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

17:17 „Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

Ústavní soud ve středu předběžným opatřením rozhodl, že vláda musí zajistit účast prezidenta Petra P…