Největšího cvičení NATO za posledních 10 let se zúčastní i Češi

02.10.2018 14:38

Dvě stovky českých vojáků se chystají na největší cvičení členských států NATO za posledních deset let, které bude v Norsku. Českou armádu zastoupí především 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic.

Největšího cvičení NATO za posledních 10 let se zúčastní i Češi
Foto: NATO
Popisek: Summit NATO
reklama

Mezinárodního cvičení v Norsku s názvem Trident Juncture 2018, které se koná na přelomu října a listopadu, se zúčastní 40.000 vojáků. ČTK to dnes řekla mluvčí strakonického pluku Jana Samcová.

„Cílem cvičení je deklarovat schopnost aliančních jednotek vést operaci vysoké intenzity na vnější hranici států NATO – v případě aktivace článku 5 washingtonské smlouvy. Zároveň se jedná o certifikační cvičení jednotek, jež budou v roce 2019 držet hotovost v Silách velmi rychlé reakce NATO,“ uvedl zástupce velitele strakonického útvaru plukovník Jaroslav Daverný.

Strakonický pluk bude v příštím roce členem uskupení Síly rychlé reakce NATO. Jde o formaci, která kombinuje pozemní, námořní a vzdušné vojenské síly. Uskupení pak vysílá zástupce do případných bojových konfliktů.

Trident Juncture 2018 začne 25. října a potrvá dva týdny. Vojáci při cvičení budou kromě Norska operovat i ve Švédsku, Finsku a na Islandu. „Většina českých vojáků bude ze strakonického pluku, zbytek uskupení tvoří jednotlivci i z jiných pluků z České republiky,“ uvedla Samcová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…