Největšího cvičení NATO za posledních 10 let se zúčastní i Češi

2. 10. 2018 14:38

Dvě stovky českých vojáků se chystají na největší cvičení členských států NATO za posledních deset let, které bude v Norsku. Českou armádu zastoupí především 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic.

Největšího cvičení NATO za posledních 10 let se zúčastní i Češi
Foto: NATO
Popisek: Summit NATO

Mezinárodního cvičení v Norsku s názvem Trident Juncture 2018, které se koná na přelomu října a listopadu, se zúčastní 40.000 vojáků. ČTK to dnes řekla mluvčí strakonického pluku Jana Samcová.

„Cílem cvičení je deklarovat schopnost aliančních jednotek vést operaci vysoké intenzity na vnější hranici států NATO – v případě aktivace článku 5 washingtonské smlouvy. Zároveň se jedná o certifikační cvičení jednotek, jež budou v roce 2019 držet hotovost v Silách velmi rychlé reakce NATO,“ uvedl zástupce velitele strakonického útvaru plukovník Jaroslav Daverný.

Strakonický pluk bude v příštím roce členem uskupení Síly rychlé reakce NATO. Jde o formaci, která kombinuje pozemní, námořní a vzdušné vojenské síly. Uskupení pak vysílá zástupce do případných bojových konfliktů.

Trident Juncture 2018 začne 25. října a potrvá dva týdny. Vojáci při cvičení budou kromě Norska operovat i ve Švédsku, Finsku a na Islandu. „Většina českých vojáků bude ze strakonického pluku, zbytek uskupení tvoří jednotlivci i z jiných pluků z České republiky,“ uvedla Samcová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…