Nejvíce, tedy celých 9 439 korun zaplatí obyvatel Jihočeského kraje, nejméně pak obyvatel kraje Plzeňského, pouhých 2 846 korun. Asi není náhoda, že vedení Jihočeského kraje na naše dotazy nereagovalo, zatímco Plzeňský kraj promptně odpověděl.
Každý kraj má pod sebou své organizace, které financuje - nemocnice, domovy pro seniory, školy, úřad kraje a další. Kraj a jeho organizace tedy utratí určitou částku ročně za provoz krajského úřadu a organizací (čistě náklady provozní, tedy ne mzdové, investiční, ale na elektřinu, zemní plyn, telekomunikační služby, bankovní poplatky, kancelářské potřeby a jiný materiál technického zabezpečení, potraviny například v nemocnici či školách a podobně).
Každý kraj má také určitý počet obyvatel. Ti platí daně, z nichž v rámci státního rozpočtu jdou peníze také právě na provoz daných krajů. Takže propočtem, kdy jsme vydělili provozní náklady daného kraje počtem jeho obyvatel, jsme získali náklad na provoz kraje a jeho organizací na jednoho obyvatele. Tolik k vysvětlení původu přiloženého grafu.
Odpovědí číslo jedna je centrální nákup
A řešení vítěze naší pomyslné soutěže? Na otázku „Jak hospodaří Váš kraj a jak průhledné jsou veřejné zakázky, které vyhlašuje nejen kraj, ale i jeho organizace? Využíváte například elektronické aukce, nebo jiné nástroje pro zprůhledňování zakázek? Zveřejňujete, jak hospodaří Vaše organizace, a zda šetří nebo naopak utrácejí více?“ jsme získali tuto odpověď:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava