Nejvyšším superšéfem státní správy chce být dvacet kandidátů

06.01.2015 8:51

Zájem o v pořadí druhé výběrové řízení na post náměstka ministra vnitra pro státní službu je podle zjištění LN o poznání větší než při minulém. Jak prý uvedl důvěryhodný zdroj z Ministerstva vnitra, do soutěže se tentokrát přihlásilo na dvacet uchazečů. Vládnout byrokracii chce podle deníku náměstek Nováček, který přitom šéfa úředníků neúspěšně vybíral.

Nejvyšším superšéfem státní správy chce být dvacet kandidátů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancelářské budovy, ilustrační foto
reklama

Ministerstvo vnitra však detaily probíhajícího tendru nechtělo komentovat, a jména kandidátů se proto také zatím zveřejňovat nebudou. Ale výběrová komise už zasedne a na čtvrtek odpoledne jsou naplánovány pohovory s kandidáty na klíčového úředníka Česka. Jedním z horkých adeptů je podle informací LN Jiří Nováček, první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost.

LN považují za pikantní, že právě Nováček předsedal komisi, která vybírala takzvaného superúředníka už loni v prosinci. Podle vyjádření tiskového odboru Ministerstva vnitra však v nové výběrové komisi již nezasedá. Před Vánoci původní komise konstatovala, že nikdo z tehdy tří přihlášených nesplnil formální požadavky. Ty se týkaly především prokázání znalosti cizích jazyků. Vláda následně přehodnotila požadavky a dva dny před Štědrým dnem oznámila, že uchazečům postačí, pokud osvědčení o znalosti cizího jazyka předloží do konce roku 2015.

Vláda chce superúředníka jmenovat do poloviny ledna. Obsazení této pozice předpokládá zákon o státní službě, který schválila sněmovna i přes veto prezidenta loni v říjnu. Úkolem náměstka ministra vnitra pro státní službu bude uvést zákon do praxe.  

Je třeba vybrat i personálního ředitele

Pro plynulý přechod na nový systém bude neméně důležité vybrat personálního ředitele sekce státní služby. Ten bude mít spolu s náměstkem pro státní službu za úkol dbát na bezproblémový chod byrokratického aparátu i přípravu tendrů na jednotlivé pozice. LN pokazují na to, že toto výběrové řízení se nekoná, respektive tendr byl vyhlášen loni v listopadu spolu s výběrem superúředníka, ale přihlásil se do něj pouze jediný uchazeč a tendr byl následně zrušený. O funkci měl zájem Karel Kortánek, šéf kabinetu náměstka ministra obrany, a údajně z formálních důvodů byl vyřazen. Proti rozhodnutí se odvolal a čeká na závěry. O jeho odvolání proti výsledku má rozhodovat Úřad vlády.

Zákon o státní službě však provázejí kontroverze nejen kvůli způsobu výběrových řízení. Česko kritizuje i Brusel, který požaduje urychlené přijetí doprovodných předpisů včetně regulí způsobu odměňování úředníků, jinak hrozí zastavením toku peněz z Evropské komise. Pokud Praha s Bruselem nedojedná kompromis, nemusí se spustit čerpání z programového období na roky 2014 až 2020, v němž je pro ČR vyčleněno přes půl bilionu korun.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…