Někdejší Zemanův spolupracovník Augustin prý dostane post ve Francii

28. 6. 2018 16:03

Současného velvyslance ve Francii Petra Druláka by měl v dohledné době nahradit Radek Augustin, bývalý vedoucí Úřadu vlády a někdejší spolupracovník prezidenta Miloše Zemana. Informoval o tom dnes server Lidovky.cz. Zprávu převzala ČTK.

Někdejší Zemanův spolupracovník Augustin prý dostane post ve Francii
Foto: spoz2013.cz
Popisek: Radek Augustin

Drulák by se podle nejmenovaných zdrojů listu měl z Paříže přesunout na jiný post.

„Spekulace o svém odvolání neřeším. Na ambasádě v Paříži odvádíme velký kus práce, máme pozitivní odezvy a budeme pokračovat,“ řekl Lidovým novinám Drulák.

Augustin byl čtyři roky místopředsedou Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ), za něž neúspěšně kandidoval v krajských i parlamentních volbách. Byl ředitelem analytického odboru Kanceláře prezidenta republiky, působil jako vedoucí Úřadu vlády, a to za premiéra Jiřího Rusnoka a poté Andreje Babiše (ANO). Ve Strakově akademii skončil tento týden spolu se jmenováním druhé Babišovy vlády.

Drulák byl ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů, v roce 2014 se stal prvním náměstkem tehdejšího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Z Černínského paláce zamířil začátkem roku 2017 na velvyslanectví v Paříži. Jeho jmenování na vládě provázely podle médií spory.

Nové velvyslance navrhuje vládě ministr zahraničí. Pokud vláda kandidáta schválí, je navržen prezidentovi, který ho vysílá do hostitelské země jako svého zástupce. Poté je životopis designovaného velvyslance zaslán přijímající zemi, která s ním zpravidla během několik týdnů nebo měsíců vysloví souhlas, tzv. agrément. Pokud je velvyslanec odmítnut, znamená to buď závažné výhrady vůči navržené osobě, nebo negativní vztahy mezi zeměmi.

Do doby, než přijímací země nového velvyslance schválí, se jména ambasadorů zpravidla veřejně nesdělují. V Česku se v uplynulých letech několikrát stalo, že jméno navrženého velvyslance uniklo ještě před vyřízením procedury.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krach Štětiny: Je zle. Výčitky, zloba, dokonce „penisy“

12:01 Krach Štětiny: Je zle. Výčitky, zloba, dokonce „penisy“

Mezi těmi, kdo se nyní budou poroučet z Evropského parlamentu, je i Jaromír Štětina, který kandidova…