Nekecejte do toho, usadil v ČT Klaus mladší BIS. Pak dostal facku moderátor Železný, a ne jednu

07.02.2019 8:17

V Událostech, komentářích se včera sešli dva bývalí pedagogové, Václav Klaus mladší a Petr Gazdík, spolu s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou. Debatovali o usnesení školského výboru, které konstatovalo, že učebnice jsou v gesci ministerstva a ministr nemá podléhat případným tlakům. Následoval projev Donalda Trumpa o stavu unie. Ke zprávám se pak vyjádřil František Laudát, který zkritizoval Jakuba Železného za jeho výkon.

Nekecejte do toho, usadil v ČT Klaus mladší BIS. Pak dostal facku moderátor Železný, a ne jednu
Foto: Repro Youtube Český Rozhlas
Popisek: Petr Gazdík, Robert Plaga a Václav Klaus mladší v Událostech komentářích
reklama

Václav Klaus již před vysíláním informoval, co školský výbor schválil:

„I. Konstatuje, že výuka, učební osnovy a učebnice jsou dle demokratické dělby moci v gesci MŠMT a nepodléhají kontrole bezpečnostních služeb.

II. Podporuje ministra školství, aby nepodlehl tlakům, kterou jsou na něj v tomto směru případně vyvíjeny.

III. Pověřil mne uspořádáním odborného semináře Výboru na téma: Je výuka dějepisu na českých školách neutrální, nebo ‚prosovětská‘?“

Pánové na úvod zjistili, že jejich aprobace jsou stejné, matematika a zeměpis. A prvním tématem byla ona „nešťastně formulovaná“ věta z výroční zprávy BIS.

Václav Klaus mladší první dva závěry výboru zdůvodnil tím, že o toto téma byl velký zájem veřejnosti i médií, téma se řešilo i v Parlamentu, takže ho výbor zařadil na jednání a přijali usnesení, které si prý většina poslanců myslí, že učebnice mají být v gesci ministerstva a nikoliv tajných služeb. Petr Gazdík vidí usnesení jako neutrální, ale podle něj žádné ohrožování výuky dějepisu ze strany tajných služeb nehrozí, systém to dle něj ani neumožňuje.

Anketa

Udělal Zeman dobře, když blahopřál Juanu Guaidóovi k převzetí úřadu prezidenta Venezuely?

hlasovalo: 14864 lidí

Klaus uvedl, že problémem je hlavně, že se BIS do těchto věcí míchá. „Pro mě je to informace se stejnou pravdivostní hodnotou, jako kdyby někdo řekl, že výuka matematiky je pronigerijská,“ dodal. Podle něj do toho tajné služby „nemají co kecat“. „Ty mají případně upozornit, že mají informace, že ústřední školní inspektor je agent čínské tajné služby a vedou velkou operaci a pan ministr jim dal součinnost, kdyby to byla pravda,“ dovolil si ještě poznámku o kompetenci Klaus. Gazdík souhlasil, že vyjádření bylo nešťastné, ale namítl, že se jednalo o poznámku pod čarou. „Rozumím BIS, že v době hybridní války upozorňuje i na možné hrozby, které by někdo mohl zneužít. A prostě ovlivňování a to, jak jsou u nás vyučovány moderní dějiny, není úplně šťastné,“ měl pochopení pro tajnou službu Gazdík.

Železný se pak ještě zeptal Klause na jeho výrok o schvalování učebnic poručíky tajné policie. Opravil ho, že BIS je tajná služba, a nikoliv policie, přičemž Klaus na moment zdvihl oči v sloup. Zda ví, že to byli poručíci, či zda to byla narážka na to, že plukovník Koudelka, který BIS vede, stále není generál. Klaus tvrdil, že hodnost plukovníka Koudelky neznal, myslel tím jen to, že osnovy schvaluje nějaký jeho úředník. A že školský výbor není bezpečnostní výbor.

Po krátké informační reportáži dorazil i ministr Robert Plaga. Železný se ho ptal, proč, když školský výbor de facto uznal, že k žádnému vměšování nedošlo, se sešel s plukovníkem Koudelkou. Plaga pravil, že poslední tři čtyři týdny si připadá jak v Saturninovi a v kanceláři uvádění románových příběhů na pravou míru. S Koudelkou se prý sešel, protože je to jeho povinnost jako člena vlády se informovat, jak byla poznámka myšlena a na jakém základě byla napsána. Taktéž chtěl deklarovat pozici ministerstva školství. I on popsal poznámku jako nešťastnou.

Dále se diskutovalo o výuce moderních dějin. Železný spekuloval, zda se neučí cimrmanovsky „témata bezpečně mrtvá“ a zda moderní dějiny nejsou schválně opomíjeny. Podle Gazdíka je problém v tom, že se moderní dějiny učí na konci vzdělávání, v 9. třídě, kdy žáci už vědí, že jsou přijati na střední školy, a v maturitních ročnících. Ale Plaga oponoval, že v roce 2012 proběhl mezi dějepisáři průzkum, jak se posunula výuka od roku 1989, který dle něj dopadl pozitivně. Výuka se prý posunula k moderním dějinám, kantoři se jich nebojí a celá tato kauza je podle něj bezpředmětná, neboť k posunu již došlo.

Po školství následovalo téma projevu Donalda Trumpa. Zde se Železný ptal již dalších svých hostů, co říkají na to, že ženy z řad demokratů v sále byly oblečené v bílé čili „barvě radikálních feministek z 19. století“. „Jako pardon, já si myslím, že musíme dávat pozor, jaká používáme slova. To, že jste řekl radikální feministky, je skandální z toho hlediska, že to jsou normální sufražetky. To jsou ty ženy, které chtěly právo volit. Je potřeba být v tom korektní, to není radikální feminismus, chtít právo volit,“ obořil se na Železného amerikanista Kryštof Kozák. Železný se pak za svou neznalost omluvil, řka, že nic takového naznačovat nechtěl.

Celý pořad ZDE

Právě této „nevzdělanosti“ si všímal bývalý poslanec František Laudát na Facebooku. „Profesionální kecal versus kecalové amatéři: dnešní vydání Událostí a komentářů se s výjimkou posledního rozhovoru s Luďkem Vele dost nepovedl. Luďka proslavila role kecala v Prodané nevěstě – tedy profesionál,“ okomentoval zpravodajství ČT.

„Už úvodní téma mohlo přinést zajímavou diskuzi – nepřineslo. Klaus se snaží být viditelným za každou cenu (nutno podotknout, že se mu to i daří, i když jeho povídačky jsou věcně k ničemu). Naposled se rozhodl vytřískat pozornost překroucením poznámky z výroční zprávy BIS. Dlouhou dobu se společně s Petrem Gazdíkem bohužel bavili o ničem. Komentovat infantilní usnesení školského výboru, že výuka dějepisu je v gesci ministerstva školství – no, na to by nikdo bez tučně placených zástupců lidu nepřišel. Možná neobratně, ale přece základní poselství té poznámky pod čarou ve zprávě BIS je – je naše mladá generace se svojí znalostí moderních dějin připravená čelit dezinformacím v hybridní válce? BIS se obává, že není. Nedávný průzkum ukázal, že znalosti na základních a středních školách jsou špatné, ne-li alarmující. Potom se nedivme, že kde nejsou znalosti, tedy základní pilíř pro kritické myšlení, tam snadno vítězí lež a manipulace,“ varuje Laudát.

Svůj den podle něj neměl ani komentátor pořadu Jakub Železný. „V diskuzi o Trumpově Zprávě o stavu unie se dokonce dopustil velkého trapasu, když z historické neznalosti označil gesto bílých šatů demokratek za projev feminismu. To nevydržel vedoucí katedry amerických studií a moderátora setřel,“ ohodnotil výkon Železného a dodal, že závěrečným rozhovor s Luďkem Vele byl pohlazením pro duši.

Fotogalerie: - Jednání Rady ČT

Jednání Rady České televize. Na programu byla zprá...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...
Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráv...

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

18:01 Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

Generál v záloze Andor Šándor byl hostem pořadu na serveru Česká média, mj. k tématu hybridní války.…