Několik milionů vás nevolilo, smála se Witowská Havlíčkovi

09.11.2021 21:05 | Zprávy
autor: nab

Vyjednávání o obsazení vedení nové Sněmovny i výboru je bouřlivé. Hnutí ANO chce křeslo předsedy Sněmovny pro současného ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO). Podle legislativního odboru dolní komory Parlamentu je ale jako ministr nevolitelný. V rozhovoru pro Interview ČT24 Havlíček uvedl, že i tak chce o post šéfa dolní komory zabojovat: „Chceme vládu kontrolovat,“ řekl hlavní důvody. Rozhodnutí chce nechat na poslancích.

Několik milionů vás nevolilo, smála se Witowská Havlíčkovi
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Karel Havlíček (ANO)

Havlíček podle svých slov nemá v plánu stáhnout kandidaturu na předsedu Sněmovny, i když je podle právníků nevolitelný: „Tak je to názor legislativního odboru. Co ústavní právník, to trochu jiný názor. Je pravda, že je to trošku složitější. Nicméně si myslím, že férové bude, aby o tom zítra rozhodla Sněmovna, to bude spravedlivé,“ řekl jasně k nominaci na šéfa Sněmovny.

„Pokud Sněmovna rozhodne o tom, že bych neměl být předsedou Sněmovny, tak já to budu respektovat,“ doplnil Havlíček, který má v plánu poslancům důvody své kandidatury důkladně vysvětlit.

Bude mít ANO v případě jeho odmítnutí jiného nominanta? „Nedomnívám se. Proběhla už nominace, volební komise ji schválila. Jsme v tuto chvíli za ANO dva kandidáti a jedním z nich jsem já. Pokud by tedy zítra Sněmovna řekla, že to nepovažuje za vhodné a nemám kandidovat, tak by zřejmě zbyl jeden kandidát,“ podotkl. Druhou kandidátkou hnutí ANO je poslankyně Jana Mračková Vildumetzová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Igor Červený byl položen dotaz

Proč jste kývl na nabídku být ministr?

A nebudete jen loutkou Turka? Na mě to i z vašeho vyjádření tak trochu působí. Nic ve zlém, jsem rád, že se tato taškařice o jmenování ministra vyřeší.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na Davida Prachaře po agitce s Haváčovou vyskočila vlastní minulost

13:50 Na Davida Prachaře po agitce s Haváčovou vyskočila vlastní minulost

Vystoupení Sarah Haváčové a jejího přítele Davida Prachaře na podporu prezidenta Petra Pavla vyvolal…