Někteří sociální demokraté by chtěli odvolat Staňka. Nepomáhá nám, šeptají mimo záznam

07.05.2019 21:30

Zatímco ministři za hnutí ANO se ve vládě Andreje Babiše mění poměrně velkou rychlostí, předseda koaliční ČSSD dával opakovaně najevo, že ministři za sociální demokracii se měnit nebudou. Podle informací deníku Právo se však možná smráká nad ministrem kultury Antonínem Staňkem. Spolustraníci ho prý mohou dotlačit k tomu, aby sám odešel.

Někteří sociální demokraté by chtěli odvolat Staňka. Nepomáhá nám, šeptají mimo záznam
Foto: Archiv redakce
Popisek: Antonín Staněk (ČSSD), ministr kultury
reklama

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve své vládě mění ministry v nebývalou rychlostí. Podobný personální ministerský průvan už tady dlouho nebyl. Vláda má už třetího ministra spravedlnosti a vyměnili se i ministři dopravy a průmyslu. O post místopředsedy vlády přišel ministr životního prostředí Richard Brabec. Na jeho místo nastoupili hned dva noví místopředsedové vlády – ministryně financí Alena Schillerová a nový ministr průmyslu Karel Havlíček.   

Naproti tomu mezi ministry za ČSSD v poslední době panoval klid. Šéf strany Jan Hamáček nejednou prohlásil, že mezi ministry za ČSSD žádné změny nechystá.   

Jenže nad ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD) se možná přece jen stahují mraky. Na šéfa resortu si totiž stěžuje celá řada umělců. Rozzlobil je, když odvolal šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Petici za Staňkovo odvolání podepsaly tisíce lidí.

O Staňkově budoucnosti má ve čtvrtek rokovat i vedení sociální demokracie. A zřejmě to pro něj nevypadá nejlíp. „Staněk ČSSD ve funkci nepomáhá,“ řekl Právu vysoce postavený člen ČSSD, který si nepřál být jmenován.    

„Mimo záznam totiž Právu špičky ČSSD sdělily, že by nejlepším řešením bylo Staňka přesvědčit, aby sám podal demisi,“ napsal k tomu ještě deník.

Spoléhat na to, že Staňka vyhodí z vlády Andrej Babiš, podle některých členů strany nelze. Předseda vlády sice tvrdí, že výměna ministrů za ČSSD je věcí ČSSD, ale otázkou zůstává, jak se k odchodu postaví prezident Miloš Zeman.

Prezident by mohl Staňkův vyhazov protahovat a mohl by odmítnout celý proces změny ve vládě stvrdit. Není totiž tajemstvím, že právě Zeman měl velké výhrady k osobě Jiřího Fajta. Někdejší lidovecký ministr kultury Daniel Herman před časem prozradil, že ho Zeman jako člena vlády žádal, aby Fajta nejmenoval ředitelem Národní galerie.

Skutečnost, že Staněk Fajta odvolal, by teoreticky mohla vést k tomu, že Zeman bude k jeho konci přistupovat s opravdu velkou rozvahou.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aféra Fridrichová: Xaver otevřel stavidla. A na ČT se to valí. Celé to bylo jinak?

11:01 Aféra Fridrichová: Xaver otevřel stavidla. A na ČT se to valí. Celé to bylo jinak?

Mělo 168 hodin vysílat slova Jany Maláčové? Podle Nory Fridrichové určitě ano, prý je nezajímala spr…