Nelad ve Fialově vládě. Pekarová tvrdě narazila na Jurečku. Ožehavé téma

18.6.2022 8:08 odp. | Ze sítí

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vystoupil proti předsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové, která se zasazuje o privatizaci některých státních podniků včetně pivovaru Budějovický Budvar. Když stát dělá něco dobře, má si to nechat, odmítá Jurečka prodej pivovaru.

Nelad ve Fialově vládě. Pekarová tvrdě narazila na Jurečku. Ožehavé téma
Foto: Hana Brožková
Popisek: Marian Jurečka, místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové nemá stát vařit pivo: „Stát rozhodně nemá ani provozovat hotel, ani vařit pivo. Není k tomu jediný racionální důvod,“ sdělila deníku Právo předsedkyně TOP 09. TOPce podle Pekarové Adamové nejde o to privatizovat klíčovou infrastrukturu.

Anketa

Buď, anebo. Komu věříte?

hlasovalo: 2992 lidí
„Zároveň od nás neuslyšíte slova o národním pivovaru jako rodinném stříbru. Jednoduše proto, že jde o naprostý nesmysl, a stejně jako nemáme mít národní lihovar nebo masokombinát, nevidíme důvod, proč by zrovna pivovar měl být výjimkou,“ dodala šéfka TOPky.

Národnímu podniku Budvar se přitom dlouhodobě velmi daří. Jen loni uvařil rekordních 1,8 milionu hektolitrů piva, meziročně o 4,6 % více. Z toho 1,3 milionu hektolitrů pivovar vyvezl do světa. Celkové tržby Budvaru loni poprvé překonaly hranici tří miliard a vyšplhaly se na 3,17 miliardy Kč.

Že se TOP 09 opět snaží oprášit privatizaci Budvaru, to se vůbec nelíbí Marianu Jurečkovi coby bývalému ministru zemědělství. „Řešila se zde otázka Budvaru, jako ministr zemědělství jsem stál za významným rozvojem Budvaru a za jeho největší investicí za posledních 20 let,“ píše ve svém tweetu.

Pekarové Adamové tímto vzkazuje, že takto prosperující firma se neprodává: „Stát pivo vařit nemusí, ale když už vaří a dělá to dobře, má si ho i s ohledem na značkoprávní složitosti nechat! Dej Bůh štěstí,“ dodal Jurečka.

Stát by mohl prodat Budvar za 50 miliard korun, pokryl by tak své příjmy z jeho zisku na století dopředu. K ozdravení veřejných financí ale ani tak prodej nepovede, v tom se TOP 09 mýlí, uvedl na základě svých výpočtů v uplynulém týdnu ekonom Lukáš Kovanda.

Vedení pivovaru počítalo s tím, že do státního rozpočtu odvede podle plánu 300 milionů korun. Ministerstvo zemědělství, v jehož čele stojí ministr Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ale nakonec letos v lednu oznámilo, že Budvar nic odvádět nebude a zůstanou mu tak peníze na investice.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neschopnost vlády, ale i něco víc. Jiří Paroubek tuší. A ČT? „Opravdu by se měla uklidnit“

20:00 Neschopnost vlády, ale i něco víc. Jiří Paroubek tuší. A ČT? „Opravdu by se měla uklidnit“

„Chce to méně lenosti a méně blazeovanosti při výkonu funkce premiéra,“ vzkazuje Petru Fialovi býval…