Němci jsou v šoku. Nemohou uvěřit tomu, kdo pracoval na berlínském letišti

19.05.2016 18:12

Německý deník Berlin Morgenpost přináší alarmující informace o bezpečnostních opatřeních na berlínských letištích. Celých deset měsíců tam pracoval příznivce radikálního islámu turecké národnosti.

Němci jsou v šoku. Nemohou uvěřit tomu, kdo pracoval na berlínském letišti
Foto: brno-airport.cz
Popisek: Letiště Brno

V Turecku narozený Recep Ü. byl zaměstnán v úklidové firmě, která mimo jiné působí právě na berlínských letištích Tegel a Schönefeld. Jako uklízeč měl přitom možnost dostat se do prostor podléhajících speciálním bezpečnostním opatřením. Německé zákony umožňují pracovat v těchto prostorách jen jedincům, kteří prošli speciální bezpečnostní prověrkou. Zmíněný Recep Ü. touto prověrkou prošel před pěti lety.

Problém však je, že o ni nepřišel ani poté, co úřady zjistily jeho napojení na salafisty, kteří jsou považování za nejradikálnější odnož islámu. O hrozbě salafistů hovořil v rozhovoru pro německou televizní stanici ZDF před několika měsíci šéf zpravodajské služby BfV Hans-Georga Maaßen. Přímo uváděl, že s přítomností salafistů se riziko teroristického útoku v Německu rapidně zvyšuje. „Počet salafistů dosáhl aktuálně přes osm tisíc. Přitom ještě před pěti lety to byla polovina,“ uvedl.

Salafisté tvoří v muslimské komunitě žijící v Německu jen nízké procento, ale přesto jsou velmi nebezpeční. „Salafisté plánují v Německu založit Islámský stát,“ nechal se slyšet šéf zpravodajské služby. Výše zmíněn turecký salafista o svoji práci na letišti přišel až loni v říjnu poté, co se pokoušel propašovat do přísně střežených prostor letiště Tegel. Úklidová společnost Wisag, která salafistu zaměstnávala a letištní operátor FBB shodně uvedly, že o podezřelé činnosti Recepa Ü. neměli žádné informace.

Zpravodajské služby přitom sledovaly podezřelého salafistu již od konce roku 2014. Prokázaly sice jeho kontakty na radikální islamisty, nicméně nezjistily, že by on sám osobně plánoval teroristický útok na území Německa či jiné země. Mimo jiné bylo odhaleno, že se Recep podílí na distribuci koránu a udržuje kontakty se známými extremisty, jako je například Perre Vogel a Sven Lau, který v současné době pobývá ve vyšetřovací vazbě a čelí obvinění z toho, že obstarával finance pro Islámský stát.  

Problém působnosti radikálních islamistů na letišti se však netýká pouze Německa, ale také Belgie. Po nedávných teroristických útocích v Bruselu bylo odhaleno, že přímo mezi uklízeči, nosiči zavazadel a zaměstnanci cateringu, pracuje či pracovalo na bruselském letišti několik desítek zradikalizovaných muslimů. Policisté si tehdy mimo jiné stěžovali, že i přes jejich naléhání se situace nezměnila.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

16:44 Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

Poslanec a zakladatel hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší je přesvědčen, že Evropská unie výrazně om…