Němci se připravují, že na Ukrajině bude hůř. Scholz už naléhal

22.11.2022 15:40 | Zprávy

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že Německo musí být připraveno na vyhrocení situace na Ukrajině. „Vzhledem k vývoji války a viditelným a rostoucím selháním Ruska … musíme být připraveni na eskalaci,“ uvedl kancléř s tím, že březnové navýšení obranného fondu na 100 miliard eur bylo očividně správné rozhodnutí.

Němci se připravují, že na Ukrajině bude hůř. Scholz už naléhal
Foto: Kremlin.ru
Popisek: Olaf Scholz v Kremlu

Scholz na ekonomické konferenci v Berlíně kvitoval letošní navýšení obranného fondu na 100 miliard eur (2,5 bilionu korun), které bylo oznámeno krátce po únorové invazi Ruska na Ukrajinu. Již v květnu po schválení novely Bundestagem kancléř prohlásil, že jde o „obrovský krok“ pro bezpečnost Německa a Evropy.

„Díky 100 miliardám zajistíme, aby Bundeswehr mohl plnit své obranné poslání lépe než kdykoli předtím,“ napsal tehdy na Twitteru podle informací deníku Deutsche Welle.

Scholz také podle agentury Reuters na berlínské konferenci prohlásil, že Německo musí být připraveno na vyhrocení situace na Ukrajině. „Vzhledem k vývoji války a viditelným a rostoucím selháním Ruska ... musíme být připraveni na eskalaci,“ prohlásil Scholz a vrátil se také ke své nedávné cestě do Číny, kde jednal s prezidentem Si Ťin-pchingem.

S tím se prý shodli zejména na odsouzení jakýchkoli hrozeb použití jaderných zbraní na Ukrajině ze strany Ruska. Oba lídři podle deníku The Guardian vyjádřili přání, aby konflikt skončil. Německý kancléř při prvním setkání se svým čínským protějškem prohlásil, že pokud Rusko použije atomové zbraně, hrozí mu „překročení nevratné hranice“ v rámci mezinárodního společenství.

Scholz také uvedl, že naléhal na čínského prezidenta, aby využil svého vlivu na Rusko a ukončil invazi na Ukrajinu. „Řekl jsem prezidentu, že je důležité, aby Čína uplatnila svůj vliv na Rusko,“ dodal Scholz.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Martin Hájek byl položen dotaz

Už jste si vyhodnotili váš neúspěch ve volbách?

Na základě čeho jste čekali větší úspěch ve volbách, když víc než zájmy občanů ČR hájíte ty evropské – např. migrační pakt, grean deal, přijetí Eura atd? Nemyslíte, že je třeba, abyste víc naslouchali tomu, co chce většina lidí v ČR? Nebo čemu přičítáte váš neúspěch? Ještě bych řekl, že si za to můž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

10:50 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

Ve Francii je momentálně horko a schyluje se k bouřce. Jenže nejde o počasí, ale o politiku. Po neús…