Němci slíznou „uprchlickou smetanu“. Nebudu jako Zeman a Babiš, říká Vladimír Dlouhý

02.01.2016 8:48 | Zprávy
autor: mp

Prezident Hospodářské komory ČR ekonom Vladimír Dlouhý nikoli poprvé zdůraznil, že uprchlíci do Česka dorazí. Ať se nám to líbí nebo ne, přijdou. Měli bychom se na to připravit a nenechat jen Němce, aby „slízli smetanu“ v uprchlické krizi. Nové pracovníky tak jako tak potřebujeme, ať už se to lidem líbí nebo ne. Za tato slova si Dlouhý vysloužil nejednu ostrou reakci.

Němci slíznou „uprchlickou smetanu“. Nebudu jako Zeman a Babiš, říká Vladimír Dlouhý
Foto: archiv
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR

„Ty reakce jsou velmi negativní, ale jde o nepochopení. Je pravda, že se chci odlišit od takového zemanovského, ale někdy i babišovského tvrdého odmítání jakékoliv diskuse o pomoci uprchlíkům. Jsem totiž přesvědčen, že se nás tato záležitost tak jako tak týká. Dříve nebo později tady nějací uprchlíci budou, i když tu momentálně žádní nejsou. Musíme na to být připraveni. Ale to vůbec neznamená, že bych sem uprchlíky zval, jak to vnímají ti, kteří mě tak vehementně kritizují. Ta připravenost znamená schopnost uprchlíky zaškolovat a přeškolovat. Také tím současně vyšleme signál do Evropy, že přece jenom něco děláme. A zároveň odpovídáme na stížnosti podnikatelů, že nemají lidi,“ prozradil Dlouhý v rozhovoru pro Lidové noviny.

Náš postoj se nám nemusí vyplatit

I Dlouhý prý cítí rizika, která jsou s uprchlickou krizí spojená a trvá na tom, že je nezbytné posílit ochranu vnějších hranic EU, ale to nemění nic na tom, že je nesmyslné démonizovat muslimské uprchlíky.  Nemá smysl  přilévat oleje do ohně. Něco se ale musí změnit. Migrační vlna je tak masivní, že zřejmě bude nezbytné změnit i Ženevské konvence, pokud jde o běžence.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…