Němci slíznou „uprchlickou smetanu“. Nebudu jako Zeman a Babiš, říká Vladimír Dlouhý

02.01.2016 8:48

Prezident Hospodářské komory ČR ekonom Vladimír Dlouhý nikoli poprvé zdůraznil, že uprchlíci do Česka dorazí. Ať se nám to líbí nebo ne, přijdou. Měli bychom se na to připravit a nenechat jen Němce, aby „slízli smetanu“ v uprchlické krizi. Nové pracovníky tak jako tak potřebujeme, ať už se to lidem líbí nebo ne. Za tato slova si Dlouhý vysloužil nejednu ostrou reakci.

Němci slíznou „uprchlickou smetanu“. Nebudu jako Zeman a Babiš, říká Vladimír Dlouhý
Foto: archiv
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR
reklama

„Ty reakce jsou velmi negativní, ale jde o nepochopení. Je pravda, že se chci odlišit od takového zemanovského, ale někdy i babišovského tvrdého odmítání jakékoliv diskuse o pomoci uprchlíkům. Jsem totiž přesvědčen, že se nás tato záležitost tak jako tak týká. Dříve nebo později tady nějací uprchlíci budou, i když tu momentálně žádní nejsou. Musíme na to být připraveni. Ale to vůbec neznamená, že bych sem uprchlíky zval, jak to vnímají ti, kteří mě tak vehementně kritizují. Ta připravenost znamená schopnost uprchlíky zaškolovat a přeškolovat. Také tím současně vyšleme signál do Evropy, že přece jenom něco děláme. A zároveň odpovídáme na stížnosti podnikatelů, že nemají lidi,“ prozradil Dlouhý v rozhovoru pro Lidové noviny.

Náš postoj se nám nemusí vyplatit

I Dlouhý prý cítí rizika, která jsou s uprchlickou krizí spojená a trvá na tom, že je nezbytné posílit ochranu vnějších hranic EU, ale to nemění nic na tom, že je nesmyslné démonizovat muslimské uprchlíky.  Nemá smysl  přilévat oleje do ohně. Něco se ale musí změnit. Migrační vlna je tak masivní, že zřejmě bude nezbytné změnit i Ženevské konvence, pokud jde o běžence.

Podnikatelé si jsou vědomi toho, že potřebujeme nekvalifikovanou pracovní sílu, ale pokud chceme uspět v neustále se měnícím světě, potřebujeme především vzdělané lidi a právě takoví dnes prchají např. ze Sýrie. Ti dnes míří především do Německa. Nelze sice s absolutní jistotou říci, že se tento postoj Němcům vyplatí, ale Dlouhý varuje před přílišnou uzavřeností Česka.

„Jen se bojím, že se nám nevyplatí náš postoj. Pokud budou Němci zaměstnávat uprchlíky, slíznou smetanu, protože si vyberou ty nejlepší, a k nám se přelijí ti méně schopní. Migrační vlna ale také ukazuje, že staré evropské elity razily neudržitelný koncept přílišné otevřenosti – a k tomu příliš štědrý sociální model,“ upozornil prezident HK ČR.

Politici proto musí být ochotni a schopni provést nezbytné strukturální změny. Dnes česká ekonomika šlape a Dlouhý věří, že bude šlapat i dál, ale z dlouhodobého hlediska musíme provést určité změny. Je např. třeba snížit byrokratickou zátěž pro podnikatele. Dnes jsou přetěžováni. Stačí si vzpomenout na povinná hlášení, která musí od 1. ledna předkládat plátci DPH.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Janek Ledecký a parazité z Evropských hodnot. Takoví morální ubožáci, že o jejich omluvu nestojí

15:54 Janek Ledecký a parazité z Evropských hodnot. Takoví morální ubožáci, že o jejich omluvu nestojí

Kdo je tu dezinformátor, ptá se řečnicky zpěvák Janek Ledecký, kterého Evropské hodnoty zařadily rov…