Němcová: Kalousek na mě křičel kvůli stravenkám, já si to ale neberu

19.09.2011 6:11

AKTUALIZOVÁNO V ČT se u Václava Moravce sešly tři ženy a místopředsedkyně svých stran. Miroslava Němcová, místopředsedkyně ODS a předsedkyně Poslanecké sněmovny, zastává názor, že by Šluknovsku pomohl centrální registr přestupků, místopředsedkyně VV Karolína Peake zase míní, že situaci nevyřeší. Místopředsedkyně opoziční ČSSD Marie Benešová má za to, že by měl na sever Čech hlavně zavítat premiér.

Němcová: Kalousek na mě křičel kvůli stravenkám, já si to ale neberu
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Předsedkyně sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová
reklama
Vláda se snaží vymyslet co nejefektivnější řešení na Šluknovsku, a tak Miroslava Němcová podporuje centrální registr přestupků. Prý se již návrh blíží i koaliční shodě, do konce roku ale pravděpodobně nebude. Naopak Karolína Peake z Věcí veřejných míní, že registr sám o sobě situaci nevyřeší.

V tomto bodě dokonce panuje shoda i s opozicí, kterou v Otázkách Václava Moravce zastupovala Marie Benešová z ČSSD. Ta zmínila i „desatero", které sepsali starostové ze severu Čech. V něm se o centrálním registru mluví, tudíž už jen proto, že po něm volají lidé z epicentra konfliktu, značí, že by mohl pomoci.

Související: Nečasova lhostejnost vede k výbuchům. Kocáb pění. Psal to dávno

Podle Benešové je důležité rozlišovat jednotlivé lidi, někteří skutečně dávky zneužívají, a tak by se měl udělat rozdíl mezi nimi a těmi, kteří se snaží pracovat apod. „To, že premiér jede jako jeden z posledních, určitě má symbol," naznačila však, že by premiér Petr Nečas měl co nejdříve na sever Čech jet. Podle ní by tam uslyšel konkrétní názory a kritiky místních, kteří prý většinou volají po práci.

V tom s Benešovou souhlasí i Peake. Sice oceňuje, že Nečas okamžitě uvolnil peníze pro Šluknovsko, podle ní by ale lidem pomohlo, kdyby se tam objevil předseda vlády. Jinak se mohou uchýlit k extremistům.

Na čem se však napříč politickým spektrem političky neshodnou, je daňová reforma. Němcová zdůrazňuje, že Česká republika může být ještě ráda, že se nenachází v pásmu států jako Řecko nebo Španělsko, které se potýkají s hlubokou ekonomickou krizí.

Související: Vláda bez ministrů z TOP 09: Daňová reforma má i tak zelenou

Proto je ale prý potřeba vypracovat úspornou daňovou reformu. „Není pravda, že daňové dopady se dotýkají chudých a nedotýkají se bohatých," řekla však Němcová.

Není ale příliš pro zrušení stravenek, což plánuje ministr financí Miroslav Kalousek. „Ministr na mě křičel, ale já si to neberu," usmívala se. Prý mu rozumí, že chce odstranit všemožné výjimky, pokud ale stravenky zapříčiní, že bude v rozpočtu chybět miliarda, pak jeho návrh podporovat moc nechce.

"Hovoří se o tom, tedy říkám to jako stanovisko i ODS, že chceme, abychom se o tom ještě bavili," dodala Němcová. Po jednání vlády, kdy téma stravenek označil ministr Kalousek za passé, reagovala: "Debata o stravenkách uzavřená není. Budeme chtít otevřít ještě toto téma na jednání Sněmovny s cílem, aby se na stravenky nesáhlo, když to řeknu jednoduše."

SLEDUJEME téma: STRAVENKY
Hospodští štamgasti by Kalouskovi do piva i plivli

Věci veřejné jsou ochotny reformu podpořit, protože jak Peake připomněla, kladou důraz na zdanění hazardu. VV by byly i pro, aby se daně projednávaly už v září. Jak však Benešová řekla, není pravděpodobné, že by sociální demokraté reformu podpořili. Neuvažují prý příliš ani o přepracování.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…