Němcová, Sobotkův „pan Evropa“ Prouza a šéf Evropských hodnot. Ti všichni na ČT chmurně pohovořili o nejisté budoucnosti EU

19.01.2016 22:46

Evropskou unii čekají strašlivé bolesti. Myslí si to alespoň někdejší první dáma ODS, která z toho však nemá ani trochu radost. Kvůli neschopnosti bruselských politiků se EU může rozpadnout. Svůj díl viny na tom bude mít i česká vláda, která nemluví jednotným hlasem, šéf ANO Andrej Babiš prý jen bouchá do stolu, ale už nenabízí žádná řešení. Ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský doplnil, že se EU snaží krizi vysedět, jenže se to nedaří.

Němcová, Sobotkův „pan Evropa“ Prouza a šéf Evropských hodnot. Ti všichni na ČT chmurně pohovořili o nejisté budoucnosti EU
Foto: Archiv TZ
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský navštívil uprchlický tábor na Sicílii

Někdejší předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza a ředitel think-tanku Evropské hodnoty  Radko Hokovský v úterních Událostech, komentářích debatovali o uprchlické krizi a o postojích zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska k tomuto problému. V4 např. důsledně odmítá kvóty pro uprchlíky, ale je ve svém odmítavém postoji opravdu tak pevná a nerozdělitelná?

Němcová se obává, že se Schengen jednoho dne zhroutí. „Osoby odpovědné v Bruselu zanedbaly to, co se mělo řešit. A jen těžko se to teď stihne za dva měsíce,“ poznamenala v úvodu dáma. Na evropské scéně chybí politik, který by řekl, co se musí udělat a dokázal by o tom přesvědčit ostatní politiky tak, aby se začalo něco dít.

Podle Prouzy se za dva měsíce uvidí, jestli fungují dohody s Tureckem. V tuto chvíli se ale zdá, že Ankara naplňuje jednotlivá opatření pomaleji, než by bylo záhodno. Pokud se turecký přístup nezrychlí, bude na místě debatovat o uzavření hranic před Řeckem a Itálií. Příklad Maďarska podle tajemníka ukázal, že lze ploty postavit velmi rychle.

Obavy Němcové tím ale nijak nezmírnil. „Obávám se, že kolem toho budou strašné bolesti,“ varovala. Pokud odřízneme Řecko od EU, když jsme do něj v posledních letech nalili stovky milionů euro, může to vyvolat rozpad EU. K dovršení všeho zlého navíc dnes Brusel ukazuje spíš na Polsko, než aby se zabýval výhradami Velké Británie vůči EU. „Já Velkou Británii považuji za jeden ze stavebních kamenů Unie,“ doplnila politička. Jestliže se toto děje, rozpad EU je blízko. „Selžou ti, kteří řídí EU, včetně Donalda Tuska,“ konstatovala.

Prouza vládu hájil. Její stanovisko je prý jasné a ona ho dlouhodobě prosazuje. Jenže Němcová to tak znovu neviděla. „Andrej Babiš bouchá do stolu, vybírá si to, co někdy někdo někde řekne, bouchne do stolu, získává na tom politické body, ale eurokomisařka Jourová nás pravidelně ujišťuje, že to bude v pořádku,“ kroutila hlavou Miroslava Němcová. Sluší se připomenout, že Jourová bývala místopředsedkyní hnutí ANO. Jasné řešení ale nenabízí nejen Babiš, ale také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Nakonec to všechno skončí tím, že se schovají v nějaké koaliční přestřelce,“ posteskla si.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Prouza své vystoupení uzavřel s tím, že v řadě evropských zemí se blíží volby, a až proběhnou, situace v EU se může zklidnit. Opravdu bude záležet i na tom, jak se zachová Turecko.

EU zkouší problém vysedět

Hokovský k tématu doplnil, že EU se v podstatě snaží problém vysedět. „Víme, že v některých zemích se pohybuje 20 milionů vysídlenců, kteří se za určitých podmínek mohou dát do pohybu, ale to není nové zjištění, to víme už několik let,“ upozornil ředitel Evropských hodnot. Dnes lze situaci vyřešit spíše mimo hranice EU, jenže k tomu schází vůle.

„A pokud se podíváme na území EU, tak si musíme říci, kde se zastaví ten milion lidí, který by mohl letos do Evropy přijít. Zatím se zastavili v Německu, Německo bylo ochotné je přijmout, ale tato ochota končí. Takže je otázka, kde se zastaví teď,“ podotkl host.

Pokud budeme chtít krizi opravdu vyřešit, bude se muset v EU změnit mnohé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

6:57 „Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

Prezident Miloš Zeman se po svém znovuzvolení rozhodl dát premiérovi v demisi Andreji Babišovi hodně…