Němcová je nejdůvěryhodnější, pak kníže. To je nový průzkum

27.02.2012 21:18

Šéfka sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová obsadila v průzkumu CVVM první místo v žebříčku důvěryhodnosti politiků. Druhé místo obsadil šéf TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Na třetím místě je senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

Němcová je nejdůvěryhodnější, pak kníže. To je nový průzkum
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Předsedkyně sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová
reklama

Ze stranických představitelů se největší důvěře těší místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, které věří více než dvě pětiny lidí. Vyplývá to z výsledků únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Za ní se umístili předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Od prosincového dotazování Němcová zaznamenala spolu s místopředsedkyní VV Karolínou Peake (VV) nejvyšší nárůst důvěry. Naopak nejvíce klesla důvěra v předsedu poslaneckého klubu VV Víta Bártu.

Celý průzkum ZDE

Němcová se na první pozici v žebříčku důvěryhodnosti drží už od loňského října. Letos jí důvěru projevilo 43 procent dotázaných, od prosincového průzkumu se její podíl kladných hlasů zvýšil o pět procentních bodů.

Před Němcovou se dlouho těšil největší důvěře lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg. V lednu loňského roku se pro něj vyjádřilo 51 procent lidí, od té doby až do prosince loňského roku však jeho podíl kladných hlasů klesal. V prosinci dostal 37 procent, v únoru si polepšil na 39 procent.

Třetí je Dienstbier

O dva procentní body méně získal místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Třetinový podíl důvěry zaznamenali ještě předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Z pětiprocentního, a tedy nejvyššího, nárůstu důvěryhodnosti se vedle Němcové může těšit ještě Karolína Peake z VV, které nyní věří asi čtvrtina lidí. Největší pokles naopak zaznamenal její stranický kolega Bárta, důvěra v něj spadla z 12 na sedm procent.

CVVM zkoumalo pozitivní i negativní postoje dotázaných. Z politiků zařazených do průzkumu měli převažující kladné hodnocení pouze Němcová a Dienstbier, u ostatních převažovala nedůvěra.

Nejhůře dopadl Vít Bárta, u něhož rozdíl kladných a záporných hodnocení dosáhl minus 70 procentních bodů, Alexandr Vondra (ODS) měl minus 60, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a jeho stranický kolega Jaromír Drábek zaznamenali shodně minus 57 procentních bodů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ann, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…