Němeček chce vrátit nemocnicím dvě miliardy za poplatky v půlce roku

26.01.2014 14:21

Stát vykompenzuje nemocnicím dvě miliardy korun, o které přišly kvůli zrušení hospitalizačního poplatku, na přelomu prvního a druhého pololetí letošního roku. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce České televize to dnes řekl budoucí ministr zdravotnictví, sociální demokrat Svatopluk Němeček. Peníze chce získat legislativní změnou, nikoliv znovuzavedením poplatku.

Němeček chce vrátit nemocnicím dvě miliardy za poplatky v půlce roku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

„Půjdu cestou změny legislativy. Jestli to bude úhradová vyhláška nebo nějaká rychlá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, se rozhodnu na základě legislativních analýz,“ řekl Němeček. Zopakoval, že podle dohody koalice ČSSD, ANO a lidovců se poplatek za pobyt v nemocnici obnovovat nebude. „Tudy cesta nevede,“ zdůraznil.

Upozornil na to, že chybějící dvě miliardy korun nevyřeší špatnou ekonomickou situaci českých nemocnic. Mají pouze vykompenzovat zrušení hospitalizačního poplatku rozhodnutím Ústavního soudu.

Němeček, který přes osm let vedl ostravskou fakultní nemocnici, také pochválil svého předchůdce Martina Holcáta za úhradovou vyhlášku pro rok 2014. Podle něj nemocnicím pomůže k tomu, aby se stabilizovaly.

Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek za pobyt v nemocnici k 1. lednu letošního roku s tím, že pro některé skupiny je "rdousící". V reakci na to schválila vláda Holcátovu novelu s poplatkem 60 korun a osvobozením dětí. Sněmovna ji však nestihla do konce roku projednat, a tak se od 1. ledna neplatí nic. Koalice chce do roka zrušit také poplatek u lékaře a za léky, platil by se jen na pohotovosti.

Změna vyhlášky nutná

Podle senátorky bez stranické příslušnosti Aleny Dernerové (zvolené za hnutí Severočeši.cz) vlastnící ambulanci, byla „chyba, že nová vláda se v koaliční smlouvě vzdala hotelového poplatku na místo hospitalizačního“, protože ten by umožňoval vybírat alespoň prostředky za stravu a pod.

Designovaný ministr Němeček dále uvedl, že předpokládá odkoupení pohledávek od pojišťoven. „Bude to zřejmě nutné,“ řekl v pořadu s tím, že tento krok předpokládá zatížení státního rozpočtu cca 3 miliardami korun. Senátorka Dernerová se Svatoplukem Němečkem v zásadě souhlasí. „Určitě to pomůže, jiná cesta není,“ domnívá se a dodává řečnickou otázku „upřímně: co s tím?“

Rovněž podle bývalého ministra zdravotnictví a manažera menší nemocnice Tomáše Julínka z ODS zřejmě není jiná cesta. „Nevyřeší to situaci, ale zlepší ji pro rok 2015,“ soudí.

Všichni tři se shodli, že zásadní změny potřebuje především úhradová vyhláška, zatížená z historických důvodů složitými propletenci výpočtů výkonů a úhrad. Bývalý ministr Julínek připomněl, že navrhovali „sazebník dle vyčerpávajícího seznamu zdravotních služeb“, jako třeba sazebník služeb u kadeřníka, „na místo výkonů“.

Podle Svatopluka Němečka možné neprůhledné či zbytečné nákupy, případně nejasné nakládání s dobropisy „podporuje velmi kostrbatý systém“ zavedený úhradovou vyhláškou, domnívá se však, že „nemocnice dělají vše pro to, aby přežily“. Peníze se podle něj vyloženě neztrácejí, ale systém je neúměrně složitý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

19:50 Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr varuje, že v příštích letech začne hned několik válečných konfli…