Němeček chce vrátit nemocnicím dvě miliardy za poplatky v půlce roku

27.01.2014 10:54

Stát vykompenzuje nemocnicím dvě miliardy korun, o které přišly kvůli zrušení hospitalizačního poplatku, na přelomu prvního a druhého pololetí letošního roku. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce České televize tovčera řekl budoucí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Peníze chce získat legislativní změnou, nikoliv znovuzavedením poplatku. Po nástupu do funkce by rád přednostně vyřešil odkup pohledávek zdravotních pojišťoven.

Němeček chce vrátit nemocnicím dvě miliardy za poplatky v půlce roku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

"Půjdu cestou změny legislativy. Jestli to bude úhradová vyhláška, nebo nějaká rychlá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, se rozhodnu na základě legislativních analýz," řekl k chybějícím penězům Němeček. Zopakoval, že podle dohody koalice ČSSD, ANO a lidovců se poplatek za pobyt v nemocnici obnovovat nebude. "Tudy cesta nevede," zdůraznil.

Upozornil na to, že chybějící dvě miliardy korun nevyřeší špatnou ekonomickou situaci nemocnic. Mají pouze vykompenzovat zrušení hospitalizačního poplatku rozhodnutím Ústavního soudu.

Němeček, který přes osm let vedl ostravskou fakultní nemocnici, také pochválil svého předchůdce Martina Holcáta za úhradovou vyhlášku pro rok 2014. Podle něj nemocnicím pomůže k tomu, aby se stabilizovaly.

Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek za pobyt v nemocnici k 1. lednu letošního roku s tím, že pro některé skupiny je "rdousící". V reakci na to schválila vláda Holcátovu novelu s poplatkem 60 korun a osvobozením dětí. Sněmovna ji však nestihla do konce roku projednat, a tak se od 1. ledna neplatí nic. Koalice chce do roka zrušit také poplatek u lékaře a za léky, platil by se jen na pohotovosti.

Ohledně pohledávek zdravotních pojišťoven dnes Němeček uvedl, že jejich odkup se hned v prvních týdnech po nástupu do funkce pokusí dojednat s budoucím ministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Odhadl, že odkoupení pohledávek, které pojišťovny mají za státními podniky, zatíží státní rozpočet částkou přesahující tři miliardy korun.

Zároveň zkritizoval, že odkup neřešila úřednická vláda Jiřího Rusnoka už vloni, kdy na to byl prostor v rozpočtu. "V letošním roce to bude obtížnější. Ale zdravotnictví je opravdu v kritickém stavu a toto bude jedno z řešení," uzavřel.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

19:50 Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr varuje, že v příštích letech začne hned několik válečných konfli…